Na środowym posiedzeniu plenarnym Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Przygotowana przez posłów PO regulacja przewiduje zmianę mechanizmu wyznaczania kwoty zmniejszającej podatek dochodowy od osób fizycznych, z jednoczesnym zabezpieczeniem dochodów JST przed negatywnymi skutkami podwyższenia kwoty wolnej.
Sprawa przesądzona?
Rekompensata ubytków samorządowych, to zasadniczy aspekt, odróżniający projekt opozycyjny od projektu przedstawionego przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Warto zapoznać się z projektem poselskim, choć realnie szacując sprawa wydaje się już przesądzona. Po pierwsze, projekt zgłosiła opozycja. Znając praktykę ostatnich lat, naiwnością byłoby sądzić, że projekt posłów rządzącej do niedawna większości ma jakiekolwiek szanse na uchwalenie w obecnej konfiguracji politycznej. „Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie”. Po drugie, rząd zajął już pozytywne stanowisko wobec prezydenckiego projektu. A ten nie przewiduje rekompensaty dla samorządów. Jednostki samorządu terytorialnego mają sobie odbić niższe wpływy z udziałów w PIT pośrednio - bo wzrosną dochody mieszkańców.
Na marginesie, pamiętajmy, że w Sejmie jest równeż projekt nowelizacji ustawy o dochodach JST, przedstawiony przez środowisko samorządowe. Jego pierwsze czytanie na posiedzeniu plenarnym nowego Sejmu już się odbyło. W czwartek 25 lutego komisje sejmowe – ds. samorządu i ds. finansów publicznych – przesądzą o jego dalszych losach.
Pogodzić wdrożenie wyroku TK z zabezpieczeniem dochodów JST
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z października ub. roku, kwota wolna od podatku dochodowego musi odpowiadać aktualnej wartości wskaźnika tzw. minimum egzystencji. Przy czym, autorzy projektu opozycyjnego podkreślają, że w opinii TK lepszym rozwiązaniem będzie powiązanie kwoty wolnej nie z minimum egzystencji, a z kryterium dochodowym uprawniającym do otrzymywania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Autorzy projektu idą w tym kierunku. Proponują kwotę zmniejszającą podatek dochodowy, jaką przedstawił w swoim projekcie Prezydent Andrzej Duda (1440 zł), co pozostawią nieopodatkowaną kwotę w wysokości 8 tys. zł rocznie. Jednocześnie proponują wprowadzenie mechanizmu uzależniającego zmiany wysokości kwoty zmniejszającej podatek od wskaźnika wzrostu towarów i usług, a nie od kryterium dochodowego.
Drugim deklarowanym przez autorów celem regulacji jest zabezpieczenie dochodów jednostek samorządu terytorialnego przez negatywnym wpływem mechanizmu kreowania kwoty wolnej od PIT. Posłowie uznali, że najprostszym rozwiązaniem jest podwyższenie udziałów JST we wpływach z tego podatku. W takim stopniu, aby zwiększony procent udziału we wpływach podatkowych rekompensował zmniejszenie ogólnego wolumenu wpływów. Zapis regulacji zawiera proponowane stawki dla poszczególnych rodzajów JST. A w uzasadnieniu regulacji wyjaśniony został mechanizm ustalania tych stawek.
Z projektem można zapoznać się tutaj.