Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PIP zapowiada kontrolę umów

PIP zapowiada kontrolę umów fotolia.pl

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła program działania na lata 2016-2018. Na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy, Pani Iwona Hickiewicz, główny inspektor pracy, poinformowała, że PIP będzie wspierać pracodawców w dążeniu do ograniczania zagrożeń skutkujących wypadkami przy pracy i chorobami zawodowymi, zgodnie ze strategią Unii Europejskiej dotyczącą bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2014-2020.

W zadaniach kontrolnych priorytetem pozostaje problematyka nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy (ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia nadużywania umów prawa cywilnego), a także czasu pracy, w tym w warunkach zagrożenia szkodliwymi czynnikami środowiska zawodowego. Nadal inspektorzy pracy będą sprawdzać, czy przestrzegane jest prawo wobec pracowników tymczasowych. Działania kontrolne będą uzupełniane różnorodnymi formami edukacji.

Działania długofalowe

W ramach działań długofalowych na lata 2016-2018 inspektorzy kontrolować będą m.in. prawidłowość zawierania umów cywilnoprawnych, stosowanych często w warunkach właściwych dla stosunku pracy. Ocenią skalę omijania i naruszania przepisów art. 231 Kodeksu pracy przy stosowaniu outsourcingu pracowniczego. Planowane są także kontrole i doradztwo w zakresie obniżenia poziomu ryzyka w zakładach objętych wzmożonym nadzorem i zarządzania ryzykiem w zakładach o największej liczbie wypadków przy pracy. Prowadzona ma być kampania prewencyjno-kontrolna na rzecz ograniczenia zagrożeń zawodowych w zakładach produkujących wyroby tartaczne i wyroby z drewna.

Zadania bieżące

Wśród zadań na rok 2016 znalazły się kontrole przestrzegania znowelizowanych przepisów o umowach terminowych, które wejdą w życie w pierwszej połowie 2016 r. Przewidziane są ponadto specjalistyczne kontrole w zakładach różnych branż, ukierunkowane na ochronę zdrowia osób świadczących pracę w warunkach przekroczenia NDS lub NDN czynników szkodliwych (z uwzględnieniem aspektu czasu pracy takich osób). Ze względu na złożoność problematyki działania te prowadzone będą przez dwuosobowe zespoły inspektorskie, podobnie jak kompleksowe kontrole przestrzegania prawa pracy, w tym bhp, w zakładach produkcyjnych, które nie były sprawdzane przez PIP w ciągu ostatnich   5 lat.

Źródło: PIP

Czw., 17 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka