Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starostowie mazowieccy obradowali w MAC

Starostowie mazowieccy obradowali w MAC fotolia.pl

Nowa platforma ePUAP2, opłaty za korzystanie z pasa drogi w celu budowy sieci światłowodowej, polityka senioralna oraz susza to główne tematy poruszane podczas wrześniowego Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego.

Spotkanie odbyło się 8 września w siedzibie ministerstwa administracji i cyfryzacji w Warszawie.

Cyfryzacja

Uczestniczyli w nim przedstawiciele resortu – wiceministrowie Jan Grabiec i Jurand Drop. Pierwszy z nich opowiadał o nowej platformie ePUAP2.

 - W sierpniu uruchomiliśmy nową platformę ePUAP2 - bardziej nowoczesną i wydajną, z przejrzystym interfejsem, która pozwoli na sprawną komunikację między obywatelem a administracją – mówił Jan Grabiec.

Zdaniem ministra dzięki wprowadzonym zmianom łatwiej i szybciej można korzystać z oferowanych na nowej platformie usług. - Prostsze jest też wyszukiwanie na stronie odpowiednich funkcji, zakładek czy informacji. Nowym elementem ePUAP2 jest także to, że to ministerstwa pracują nad tym, by sprawy, które realizują samorządy miały odzwierciedlenie w formularzach dostępnych w ePUAP2 – dodał wiceminister.

Ponadto Jan Grabiec wspomniał o konkursie MAC na utworzenie Centrów Aktywności Cyfrowej - Centra będą swego rodzaju bramą do usług e-administracji, pozwolą bowiem na potwierdzenie profilu zaufanego. Dotychczas wymagało to wizyty w urzędzie gminy, starostwie powiatowym, urzędzie marszałkowskim czy w administracji rządowej. Teraz, dzięki środkom oferowanym w konkursie, możliwe jest tworzenia punktów CAC i wyposażania ich w niezbędne urządzenia  do potwierdzenia Profilu Zaufanego, który pozwala na załatwianie przez Internet spraw dostępnych w ePUAP – tłumaczył Grabiec.

Z kolei minister Jurand Drop zwrócił uwagę na potrzebę ujednolicenia stawek opłat za korzystanie z pasa drogi w celu budowy sieci światłowodowej. Jak podkreślił zawyżanie tych opłat może bowiem wpływać na realizację inwestycji na poziomie lokalnym.

Polityka senioralna

W spotkaniu udział wzięła także Barbara Kucharska, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. polityki senioralnej. – Minister pracy pilotuje politykę senioralną w naszym kraju. Seniorzy to dziś osoby 60+, którym powinniśmy pomagać – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Warto Wiedzieć Krzysztof Fedorczyk, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego, starosta węgrowski. – Dlatego pani pełnomocnik opowiadała nam o tym, jak powinniśmy przygotować się do realizacji zadań dotyczących polityki senioralnej – dodał. – Rozmawialiśmy także na temat wspierania wyłączenia społecznego i walki z ubóstwem. Opieka nad osobami po 80- tym roku życia jest nowym wyzwaniem – mówił przewodniczący Fedorczyk. W rozmowie z Dziennikiem Warto Wiedzieć Krzysztof Fedorczyk wspomniał także zasłyszane na innym spotkaniu słowa ministra Kosiniaka – Kamysza, który podał, że mamy już w Polsce ponad 5 tys. osób w wieku 100 i więcej lat.

Zgłaszanie strat

W Konwencie udział wziął również Tadeusz Nalewajk, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Wiceminister apelował, abyśmy przekazali rolnikom konieczność zgłaszania wszelkich możliwych strat poniesionych w związku z tegoroczną suszą – podał przewodniczący Fedorczyk.

Wspieranie rodziny

Ważnym zagadnieniem, nad którym dyskutowali starostowie była także nowa ustawa o wspieraniu rodziny. Z przepisów wynika, że docelowo w placówce opiekuńczo-wychowawczej ma być do 14 dzieci. - Z założenia ma to nie tylko być wychowawcze dla dzieci, które mają razem gotować i sprzątać, ale ma też pozwolić na zracjonalizowanie kosztów obsługi takich placówek – wyjaśnił Krzysztof Fedorczyk. - Jednocześnie jednak pojawia się problem ze strony Głównego Inspektora Sanitarnego, który chce aby takie miejsca spełniały różne szczegółowe wymogi sanitarne, co oznacza dodatkowe koszty – zaznaczył. – Chcemy, aby podejście GIS było bardziej elastyczne, aby nie trzymał się ściśle starych zasad – powiedział przewodniczący. – Tym bardziej, że są już takie placówki, np. w Otwocku czy Sandomierzu, gdzie podejście Sanepidu nie jest aż takie restrykcyjne – kontynuował.

Krzysztof Fedorczyk wspomniał także, że starostwie poruszyli problem organizacji transportu zbiorowego i apelu samorządów powiatowych o przesunięcie daty wejścia w życie nowych regulacji.

 - Nasze spotkanie miało także na celu pożegnanie i powitanie Jana Grabca. Pożegnanie, bo przestał być starostą i powitanie, bo został wiceministrem administracji i cyfryzacji odpowiedzialnym za legislację i kontakty z samorządami – dodał na koniec rozmowy z Dziennikiem Warto Wiedzieć przewodniczący.

Źródło: informacja własna; MAC

Sob., 19 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska