Główny Urząd Geodezji i Kartografii podsumował efekty projektów realizowanych z dofinansowaniem funduszy unijnych. Obecnie GUGIK realizuje pięć projektów, których wartość łącznie z zakończonym wcześniej projektem TERYT2 to prawie 450 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi ponad 447 mln zł. Projejkty to: Georeferencyjna Baza Danych Obiektów Topograficznych wraz z krajowym systemem zarządzania (GBDOT), projekty GEOPORTAL2, Zintegrowany System informacji o Nieruchomościach (ZSIN) i TERYT3 – Rozbudowa systemów do prowadzenia rejestrów adresowych – Etap I (TERYT3).
Ewidencja gruntów i budynków oraz wizualizacja kartograficzna
ZSIN przyczyni się do usprawnienia prowadzenia rejestrów publicznych dotyczących nieruchomości (ewidencja gruntów i budynków, księga wieczysta, ewidencja podatkowa), zapewnienia ich wiarygodności i dostępności oraz obniżenia kosztów ich prowadzenia. Natomiast w ramach GBDOT wdrożony zostanie system wizualizacji kartograficznej, pozwalający na publikowanie w różnych skalach standardowych map topograficznych i map ogólnogeograficznych. Z kolei, TERYT3 przyczyni się do zwiększenia użyteczności rejestrów adresowych, wykorzystywanych m.in. przez służby stosujące w systemach dowodzenia dane adresowe wraz z ich lokalizacją przestrzenną.
Udostępnianie informacji
Celem projektu Geoportal2 jest udostępnienie informacji przestrzennej z urzędowych rejestrów z zagwarantowaniem ich jakości i aktualności. Stanowi on jeden z węzłów krajowej infrastruktury informacji przestrzennej dostarczającej danych zgodnie z wymaganiami Dyrektywy INSPIRE, która zakłada zwiększenie dostępności do informacji geograficznej w całej Unii Europejskiej. Dane te będą wykorzystywane do prac planistycznych, badawczych, związanych m.in. z polityką ekologiczną, rolnictwem, transportem, energetyką. Od momentu rozpoczęcia realizacji projektu Geoportal2 (2010 r.) z serwisu geoportal.gov.pl skorzystało 20 mln użytkowników. W ubiegłym roku pobrano 28 terabajtów danych. W trakcie realizacji projektu znacząco wzrosła liczba udostępnianych usług - z 50 w 2012 r. do 237 usług w 2015 r.
W opinii wiceminister rozwoju Iwony Wenedel, projekty GUGIK stanowią modelowy przykład przedsięwzięć komplementarnych, czyli takich, które są wykorzystywane w różnych systemach funkcjonujących w administracji publicznej.
Źródło: mir.gov.pl