Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Związek Miast Polskich przeciw dopalaczom

Związek Miast Polskich przeciw dopalaczom fotolia.pl

Podczas lipcowego posiedzenia zarządu Związku Miast Polskich przedstawiciele miast członkowskich podjęli stanowisko w sprawie skutecznej walki z tzw. dopalaczami. Podzielając opinie rad miast: Dębna (już w 2010 r.), Wrocławia, Poznania, Kalisza, Stalowej Woli, Opoczna, Turku i Świętochłowic, ZMP jednoznacznie stwierdza, że upowszechnianie użycia środków zastępczych, zwłaszcza wśród młodych ludzi, stanowi poważne zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa publicznego, a także prowadzi do wzrostu przestępczości i rozwoju zorganizowanych grup przestępczych
 
Propozycje legislacyjne
 
Związek Miast Polskich zwrócił się do rządu z apelem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w tej kwestii. Istniejące przepisy nie umożliwiają nakładanie kar za produkcję i obrót środkami zastępczymi, nie są w praktyce skuteczne, a możliwości ich stosowania pozostawiają wiele do życzenia. Samorządowcy z ZMP postulują opracowanie i wprowadzenie do systemu prawnego nowych definicji ustawowych dotyczących środków zastępczych, kar związanych z stosowaniem i dystrybucją dopalaczy, a także mechanizmów umożliwiających organom państwa skuteczne egzekwowanie przedmiotowych przepisów prawa.
 
Proponowane jest m.in.: wprowadzenie do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oprócz środków odurzających i substancji psychotropowych pojęcia analogu strukturalnego, który swoją definicją obejmował będzie substancje wykorzystywane w dopalaczach, a nie ujęte w załącznikach do ustawy, wprowadzenie możliwości  wykreślenia przedsiębiorcy z urzędu z CEIDG w drodze decyzji administracyjnej ministra właściwego do spraw gospodarki w przypadków, ujawnienia sprzedaży analogów strukturalnych w postaci dopalaczy oraz zmian w Kodeksie Karnym (art. 165 § 1 pkt 2) w stosunku do osób i podmiotów gospodarczych, które zajmują się dystrybucją dopalaczy.
 
W opinii ZMP modyfikacji wymaga ponadto art. 44b ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz art. 52a ust. 1. Chodzi o to, aby osoby posiadające środki zastępcze miały świadomość, iż może grozić im za to odpowiedzialność prawna. Zmienić należy też zapis art. 44b ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii dotyczący miejsca wprowadzenia środków zastępczych do obrotu. Odpowiedzialność prawna powinna dotyczyć przywozu środków zastępczych z zagranicy, a także wysyłania środków zastępczych przez obywatela Polski do innego kraju.
 
Źrródło: zmp.pozan.pl
Czw., 6 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża