Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czerwcowy Zarząd ZPP obradował w MAiC

Czerwcowy Zarząd ZPP obradował w MAiC fotolia.pl

Regionalny system ostrzegania, cyfrowe kompetencje społeczeństwa oraz instytut samorządności to główne tematy poruszone podczas ostatniego posiedzenia Zarządu Związku Powiatów Polskich.

Spotkanie odbyło się 15 czerwca 2015 r. w siedzibie Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji w Warszawie i było podzielone na trzy części.

Regionalny system ostrzegania

Pierwsza z nich odbyła się z udziałem Andrzeja Halickiego, ministra MAiC. Zgromadzeni mieli okazję zapoznać się ze szczegółami regionalnego systemu ostrzegania, stworzonego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wspólnie z Telewizją Polską S.A.

Mamy system, którego zazdroszczą nam w wielu krajach. System ten się rozwija a już wkrótce będzie możliwość powiadamiania o wypadku lub nadciagającym kataklizmie za pomocą SMS-a, którego otrzymają wszyscy na danym obszarze – tłumaczył szef resortu administracji i cyfryzacji.

Dotychczas powiadomienia RSO pojawiały w programach regionalnych TVP S.A, a od 1 lipca br. jak zapowiedział MAiC dzięki Multiplexowi 3 - pojawią się także w TVP1 oraz TVP2.

Regionalny system ostrzegania ma bardzo ważną część informacyjną i na to zwracam Państwa uwagę - podkreślił Andrzej Halicki. - To już od każdego województwa zależy w jaki sposób wypełniana jest aplikacja. Na przykład nad morzem lub na Mazurach mogą to być informacje o bezpiecznych i niebezpiecznych miejscach kąpieli, skażeniach wód, w górach - stany pogodowe, które dotyczą szklaków – wyjaśniał.

- System jest co ważne usługą bezpłatną, ogólnopolską i dostępną dla każdego obywatela – podawał Wojciech Radecki z MAiC. - Od początku roku wygenerował 1700 powiadomień i 390 ostrzeżeń, a aplikację mobilną pobrano ponad 100 tys. razy – wyliczał.

Resort wyjawił też, że nastawiony jest na promocję systemu. – Zachęcam do popularyzacji tego projektu. Jestem też do dyspozycji w zakresie uwag – mówił Marek Wójcik, podsekretarz stanu MAiC.

Polska Cyfrowa

Podczas obrad omówiono również kwestie możliwości, jakie wynikają dla gmin z trzech osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Szczególny nacisk położono na oś III, czyli Cyfrowe kompetencje społeczeństwa i Działania 3.1 POPC, takie jak: lokalna diagnoza, która pomaga gminom zidentyfikować zasoby umożliwiające edukację cyfrową mieszkańców oraz ich potrzeby związane ze zdobywaniem wiedzy, ofertę szkoleń dla mieszkańców, przeszkolonych trenerów (lokalnych liderów), którzy będą kontynuowali rozwijanie umiejętności cyfrowych wśród mieszkańców danej gminy, czy też dodatkowy sprzęt informatyczny. Jak informowali przedstawiciele MAiC, poza jednostkami samorządu terytorialnego, z programu będą mogły korzystać m.in. także związki i stowarzyszenia JST oraz partnerstwa organizacji pozarządowych z samorządami, instytucje publiczne z obszaru nauki, edukacji i kultury.

Instytut samorządności

Przedstawiciele resortu administracji i cyfryzacji opowiadali także o planach dotyczących utworzenia Instytutu samorządności, którego rolą będzie naukowe wspieranie działalności samorządowej.

Minister Wójcik zapowiedział, że instytut ma działać w Łodzi w formie jednostki budżetowej nadzorowanej przez resort. – Nie chcemy tego robić bez was – mówił Wójcik. – Prosimy Związek Powiatów Polskich o pracownika do instytutu – kontynuował. Zarząd podjął decyzję kierunkową o zaangażowaniu się Związku Powiatów Polskich w tą inicjatywę.

Prace legislacyjne

Minister Wójcik omówił również nowe rozwiązania legislacyjne wzmacniające funkcjonowanie samorządu powiatowego. – Problemem jest projekt ustawy umożliwiającej tworzenie miast na prawach powiatu – powiedział minister. - Tworzenie takich jednostek nie jest potrzebne - dodał. Podobnego zdania był także Rudolf Borusiewicz, dyrektor Biura ZPP. Minister Wójcik wspomniał też o poradnictwie prawnym. - To zadanie stanie się jednym z ważniejszych zadań powiatów uzasadniających potrzebę ich istnienia - wyjaśniał.

Wiceminister poinformował również, że od września ruszyć ma nabór wniosków na nowe schetynówki i wspomniał o ulepszeniach w pracach Komisji Heraldycznej oraz, o tym, że prężnie zaczyna działać Komisja Uwłaszczeniowa. – Komisja zacznie od rozpatrywania wniosków z 2011 r. – zapowiedział.

Forum Ekonomiczne

W drugiej części posiedzenia udział wziął Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy. Omówił inicjatywę Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbył się po raz pierwszy w tym roku w Krakowie. Zaprosił też wszystkich samorządowców do udziału w przyszłorocznym Kongresie, który odbędzie się 4-6 kwietnia 2016 r. także w Krakowie.

Część wewnętrzna

W trzeciej, ostatniej części posiedzenia, zgromadzeni zapoznali się z informacją z działalności Związku Powiatów Polskich pomiędzy stacjonarnymi posiedzeniami Zarządów, przyjęli także protokoły z posiedzeń poprzednich Zarządów oraz materiały przyjęte podczas tych posiedzeń. W sprawach różnych omówiono kwestię powołania przy Ministrze Finansów zespołu ds. korygująco-wyrównawczych, w którego skład z ramienia Związku Powiatów Polskich Zarząd delegował: Piotra Pośpiecha, starostę kluczborskiego; Grzegorza Kubalskiego, zastępcę Dyrektora Biura ZPP oraz Stanisława Kubła, starostę ostrołęckiego (w charakterze zastępcy). – Jak poinformował minister Mateusz Szczurek, samorządy mają zyskać udział w podatku od towarów i usług – poinformował Ludwik Węgrzyn, prezes Zarządu ZPP.

Starostowie dyskutowali też na temat ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Zapowiedzieli, że Związek podejmie działania zmierzające do włączenia do tej ustawy prawa wyłącznego. Zauważyli także potrzebę podjęcia działań w kierunku przesunięcia wejścia w życie planowanych zmian, z obecnie wskazanego 1 stycznia 2017 r. o kilka lat. Rozmawiano także o konflikcie powiatu giżyckiego z Grupą Nowy Szpital. W konsekwencji informacji przedstawionych przez Mirosława Drzażdżewskiego, wicestarostę giżyckiego, podjęto uzgodnienia o wsparciu powiatu w mediacjach z Grupą Nowy Szpital.

Niedz., 21 Czrw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska