Efektywność powiatowych urzędów pracy i zwroty kwot z części oświatowej subwencji ogólnej w wyniku działań urzędów kontroli skarbowej to ważniejsze tematy poruszone na szóstym posiedzeniu obecnej kadencji Zarządu Związku Powiatów Polskich.
Spotkanie odbyło się 18 maja w siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie. Przybyli na nie członkowie Zarządu Związku Powiatów Polskich, Komisji Rewizyjnej oraz przewodniczący Konwentów. Obecni byli także goście specjalni: Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej; Tadeusz Sławecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz Janusz Wesołowski, Zastępca Prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nie zabrakło także przedstawicieli resortów towarzyszących ministrom oraz osób z urzędów pracy z różnych stron Polski.
Zgromadzonych serdecznie przywitał gospodarz, czyli Minister Pracy i Polityki Społecznej. Następnie Prezes ZPP przybliżył tematykę, która miała być przedmiotem obrad. Zagadnienia podzielono na trzy części.
Praca i polityka społeczna
Pierwsza z nich dotyczyła m.in. oceny efektywności powiatowych urzędów pracy. – Nie udałaby się zmiana w odbiorze urzędów pracy, gdyby nie wasz udział – gratulował powiatom Władysław Kosiniak-Kamysz. – Wydawałoby się, że nie wszystko się uda, np. profilowanie, a jednak miesiąc w miesiąc jest więcej ofert pracy. To są rekordowe wyniki w ilości pozyskiwanych ofert pracy – mówił.
Minister przyznał też, że niezwykle istotna jest pewność zatrudnienia. - Stabilność jest ważna dla polityki rodzinnej i rynku pracy – mówił. - Dlatego nowelizujemy przepisy w zakresie umów terminowych. Po pierwsze nie będą one mogły trwać wiecznie, a czwarta będzie przechodzić w umowę na czas nieokreślony. Ponadto łączny czas umów terminowych nie będzie mógł przekroczyć 36 miesięcy. Zmieni się też system wypowiadania umów zawartych na czas określony. Zrównany zostanie okres ich wypowiedzenia z umowami na czas nieokreślony. To wszystko ma na celu zwiększenie stabilności zatrudnienia - wyjaśniał.
Władysław Kosiniak-Kamysz opowiadał także o nowym programie narodowym "Praca dla młodych". Zapowiedział, że program ten będzie wdrażany za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy i będzie obfity w dofinansowanie dla osób do 30 roku życia. W odpowiedzi, Krzysztof Lis, Członek Zarządu ZPP, Starosta Szczeciniecki zaproponował wprowadzenie refundacji składek ZUS w ramach nowego pakietu. Zauważył też, że mamy ogromną szarą strefę a słaba jak to określił „policję pracy”. - Czy nie warto znaleźć środków, aby kontrola była większa i bardziej dotkliwa? Wtedy pracodawcy będą unikać zatrudnienia "na czarno" – pytał.
- Wystarczy jeden zapis w kodeksie pracy i nikt nie wejdzie do zakładu pracy bez podpisanej umowy o pracę – podpowiadała Regina Chrzanowska, dyrektor powiatowego urzędu pracy w Krośnie. Dodała też, że w świetle obowiązujących przepisów bardzo często jest tak, że kiedy Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) przeprowadza kontrolę, nagle wszyscy pracownicy mają podpisane umowy – ale wszystkie z datą, która jest jednocześnie datą początkową tej kontroli. Konieczność wzmocnienia pozycji PIP zauważa także sam resort pracy. Jest to bowiem jedyna inspekcja niezależna od rządu a podległa Sejmowi. Minister stwierdził także, że wzrost wynagrodzenia może wpłynąć na zmniejszenie nielegalności zatrudnienia. Natomiast rząd może wpływać na poziom płacy poprzez podnoszenie minimalnego wynagrodzenia (co sukcesywnie następuje) oraz podnoszenia płac w administracji.
Zgromadzeni dyskutowali także na temat finansowania zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. Podniesiony został też problem finansowania terapii zajęciowej. – Musimy do niego dokładać – mówił K. Lis. W odpowiedzi Janusz Wesołowski zapowiedział, że najprawdopodobniej od lipca znajdą się środki na pomoc. – Na każdego uczestnika terapii chcemy dodać po 100 zł – mówił. Tłumaczył też, że PFRON traci wpływy, ponieważ wielu dużych przedsiębiorców korzysta z ulg we wpłatach na ten fundusz. Ułatwiają to obecne przepisy. – Będziemy wskazywać na konieczność ich zmian – obiecywał.
Zebrani rozmawiali również o ustawie o dialogu społecznym a także o nieodpłatnym poradnictwie prawnym. ZPP z zadowoleniem przyjął powierzenie powiatom organizowania systemu bezpłatnego poradnictwa prawnego. Natomiast minister Kosiniak-Kamysz ujawnił, że korporacje prawnicze są bardzo zainteresowane tym projektem, choćby dlatego, że stawki, które otrzymają prawnicy za pracę w nieodpłatnym poradnictwie są korzystniejsze niż te otrzymywane z "urzędówek".
Oświata
Druga część spotkania poświęcona była oświacie. Uczestnicy rozmawiali na temat zwrotów kwot z części oświatowej subwencji ogólnej w wyniku działań urzędów kontroli skarbowej. Tadeusz Sławecki wyjaśniał, że w sprawach kontroli Ministerstwo Edukacji pełni jedynie rolę informacyjną. Przekazuje tylko dane zawarte w systemie informacji oświatowej. Natomiast rzeczywisty wpływ na tę kontrole może mieć jedynie Minister Finansów oraz dyrektorzy urzędów kontroli. - Jedyne co może w tej sprawie zrobić resort edukacji to zawnioskowanie do Ministerstwa Finansów o umorzenie spłat od jednostek, których postępowanie było niezawinione – mówił.
- Co prawda Ministerstwo Finansów nie może umorzyć kwot zwrotu części oświatowej subwencji ogólnej, ale może rozłożyć spłatę na raty, bez naliczania odsetek – poinformował obecny na spotkaniu Jerzy Jakubczak z Ministerstwa Finansów. Dyskutowano także na temat problemów wynikłych na tle stosowania art. 32 ustawy okołobudżetowej. A także o przyszłości szkolnictwa zawodowego. - W ubiegłym roku aż 56 % gimnazjalistów wybrało kształcenie zawodowe – podawał minister Sławecki. – Taka tendencja dla powiatów jest wyzwaniem – dodał.
Uczestnicy posiedzenia omawiali także kwestie finansowania dziecka skierowanego do młodzieżowego ośrodka wychowawczego w okresie miedzy wydaniem skierowania a fizycznym stawieniem się w ośrodku. Obecnie podstawą do naliczenia środków finansowych w postaci subwencji oświatowej dla młodzieżowych ośrodków wychowawczych jest liczba wychowanków wykazana w systemie informacji oświatowej. Zdaniem resortu edukacji w systemie informacji oświatowej należy wykazywać wychowanków przyjętych do młodzieżowego ośrodka wychowawczego i wpisanych księgi wychowanków. Nie powinno wykazywać się tzw. miejsc pustych (oczekujących na przyjazd osoby skierowanej do ośrodka). Tymczasem praktyka dyrektorów ośrodków jest inna. W efekcie za ten okres ośrodki otrzymywały subwencje niesłusznie. Teraz pieniądze trzeba teraz zwrócić a są to niemałe kwoty. Zdaniem ministra Sławeckiego kwestia ta wymaga zmian ustawowych
Sprawy różne
Trzecia i zarazem ostatnia część posiedzenia była poświęcona sprawom wewnętrznym ZPP. W jej trakcie przyjęto protokoły z wcześniejszych posiedzeń zarządu, podjęto uchwały w sprawach bieżących. Przedstawiono także stan prac nad nowym Narodowym Programem Przebudowy Dróg Lokalnych do roku 2025, nad którym pracuje właśnie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
- Podczas spotkań z resortem infrastruktury rozmawialiśmy na temat uelastycznienia możliwości skorzystania z programu tak, aby jak najwięcej pieniędzy z rządowych dotacji dofinansowało inwestycje drogowe realizowane przez powiaty – wyjaśniał Robert Godek, Starosta Strzyżowski, Wiceprezes Zarządu ZPP.
Zebrani rozmawiali także o finansowaniu programów regionalnych przewidzianych w ustawie o promocji zatrudnienia. Aleksander Kornatowski, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie wyjaśnił, że obecny stan prawny jest tak skonstruowany pod względem finansowym, że pod znakiem zapytania stawia istnienie takich programów. Dlatego przedstawił propozycję zmiany legislacyjnej mającej na celu wprowadzenie zapisu decydującego o tym, że 5% dofinansowania będzie przekazywane tylko dla powiatów, które chcą realizować programy regionalne a nie wszystkich. Kwestia ta będzie rozważana przez starostów po przesłaniu opinii w tej sprawie przez ZPP oraz po późniejszych konsultacjach z wojewódzkimi urzędami pracy.
Starostowie zdecydowali także, że ostatecznie złożą wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niekonstytucyjności art. 32 ustawy okołobudżetowej. Formalnie uczyni to Powiat Strzyżowski. Zgromadzeni ustalili także, że tematem jesiennego posiedzenia będzie ustawa o publicznym transporcie zbiorowym.