Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Portfele władz powiatów pod lupą

Portfele władz powiatów pod lupą fotolia.pl

Już niedługo, bo 30 kwietnia mija termin na przekazanie oświadczenia majątkowego za ubiegły rok

Obowiązek składania deklaracji w przypadku powiatów ciąży na radnych, członków zarządu, sekretarzy, skarbników, kierowników jednostek organizacyjnych oraz osób zarządzających i członków organów zarządzających powiatową osobą prawną. Są nim także objęte osoby, które wydają decyzje administracyjne w imieniu starosty. Tak wynika z art. 25c ustawy o samorządzie powiatowym.

Oświadczenie majątkowe dotyczy majątku odrębnego wymienionych osób oraz majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową. Zawiera informacje o:

  • zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach handlowych oraz o nabyciu od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub od komunalnej osoby prawnej mienia, które podlegało zbyciu w drodze przetargu, a także dane o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz dotyczące zajmowania stanowisk w spółkach handlowych;
  • dochodach osiąganych z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej lub zajęć, z podaniem kwot uzyskiwanych z każdego tytułu;
  • mieniu ruchomym o wartości powyżej 10 tys. złotych;
  • zobowiązaniach pieniężnych o wartości powyżej 10 tys. złotych, w tym zaciągniętych kredytach i pożyczkach oraz warunkach, na jakich zostały udzielone.

Oświadczenie majątkowe wraz z kopią swojego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym (PIT) za rok poprzedni  radny składa przewodniczącemu rady powiatu; starosta - przewodniczący rady powiatu - wojewodzie; pozostali przedkładają dokumenty staroście. Co ważne, dokumenty składa się każdego roku w dwóch egzemplarzach.

Jest na to czas do końca 30 kwietnia, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego. Ten kto o tym zapomni i oświadczenia nie złoży, dostanie wezwanie i dodatkowy termin. Konsekwencje niewywiązania się ze zobowiązania w nowym terminie są poważne. Radnemu wygaśnie mandat a pozostałe osoby nie dostaną wynagrodzenia za okres od dnia, w którym powinno być złożone oświadczenie do dnia złożenia oświadczenia. W ostateczności mogą także stracić pracę.

Pt., 17 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska