Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Akta stanu cywilnego jeszcze w wersji papierowej

Akta stanu cywilnego jeszcze w wersji papierowej fotolia.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych skierowało do dyrektorów Wydziałów Spraw Obywatelskich i równorzędnych urzędów wojewódzkich komunikat dotyczący przejściowej możliwości dokonywania określonych czynności w aktach stanu cywilnego, w formie tradycyjnej.

Informacja ta związana jest z wejściem w życie 1 marca 2015 r.ustawyz dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego.

Ministerstwo dokonało wykładni przepisu art. 145 ustawy, który umożliwia alternatywne dokonywanie określonych czynności w formie tradycyjnej, papierowej na podstawie dotychczasowych przepisów prawa, w okresie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, nie dłużej jednak niż do czasu przeniesienia aktu stanu cywilnego do rejestru stanu cywilnego.

Jak jednak wskazało Ministerstwo, z uwagi na fakt, że po 31 sierpnia br. docelowo rejestracja stanu cywilnego będzie prowadzona wyłącznie w rejestrze stanu cywilnego, zasadne i racjonalne jest, aby kierownicy urzędu stanu cywilnego stosowali przepis art. 145 ustawy wyłącznie w uzasadnionych okolicznościach.

Przywołany przepis został bowiem wprowadzony w związku z postulatami i obawami jakie wyrażały samorządy oraz kierownicy urzędów stanu cywilnego przed rozpoczęciem stosowania nowego, elektronicznego sposobu realizacji zadań z zakresu rejestracji stanu cywilnego. Jak wskazało Ministerstwo: Możliwość wykorzystania dotychczasowej, papierowej formy stanowi dodatkową gwarancję zabezpieczenia ciągłości realizacji zadań urzędów stanu cywilnego i obsługi obywateli w pierwszym, niezwykle trudnym okresie obowiązywania nowych przepisów prawa, ale przede wszystkim funkcjonowania systemu teleinformatycznego w tym obszarze”.            

W myśl art. 145 ustawy kierownik urzędu stanu cywilnego, który przechowuje księgę stanu cywilnego przez wskazany okres, będzie mógł na podstawie przepisów dotychczasowych:

a.      sporządzać akty stanu cywilnego w księgach stanu cywilnego i przypiski przy aktach stanu cywilnego;

b.      wydawać z ksiąg stanu cywilnego odpisy zupełnie i skrócone aktów stanu cywilnego oraz zaświadczenia;

c.       wydawać zaświadczenia stanowiące podstawę sporządzenia aktu małżeństwa zawartego w formie wyznaniowej;

d.      wydawać zaświadczenia stwierdzające, że obywatel polski lub zamieszkały na terytorium RP cudzoziemiec nie mający obywatelstwa żadnego państwa, zgodnie z polskim prawem może zawrzeć małżeństwo;

e.      dokonywać wpisów dotyczących uznania ojcostwa.

Jednakże będzie on musiał liczyć się z tym, że każdy sporządzony przez te sześć miesięcy (czyli od 1 marca do 31 sierpnia br.) w formie tradycyjnej akt stanu cywilnego, zamieszczona wzmianka czy przypisek będą musiały zostać do 31 grudnia br. przeniesione do rejestru stanu cywilnego.

Pt., 20 Lt. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka