Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Apel o pomoc dla repatriantów polskiego pochodzenia z Donbasu

Apel o pomoc dla repatriantów polskiego pochodzenia z Donbasu fotolia.pl

Konwent Współpracy Samorządowej Polska–Ukraina, zwrócił się do władz samorządowych gmin i powiatów z prośbą o pomoc dla repatriantów polskiego pochodzenia z Donbasu, którzy zdecydowali się przyjechać do Polski.

Z Donbasu ewakuowanych zostało 178 osób, większość z nich to rodziny z dziećmi, które potrzebują dachu nad głową oraz pomocy w znalezieniu zatrudnienia. Ewakuowani obecnie przebywają na terenie Warmii i Mazur. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło bank ofert, w którym gromadzone są informacje o proponowanych formach pomocy dla osób polskiego pochodzenia ze wschodniej Ukrainy.

W związku z powyższym, Konwent Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina, zwrócił się z prośbą do władz samorządowych gmin i powiatów, o przesyłanie deklaracji konkretnej pomocy na adres Konwentu (al. Wojska Polskiego 164, 71-335 Szczecin). Koordynatorem działań jest Dyrektor Biura dr.inż. Zbigniew Zychowicz.

Pełna treść apelu, dostępna jest pod artykułem.

Kilka słów o samym Konwencie…

Konwent Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina jest stowarzyszeniem, zrzeszeniem polskich jednostek samorządowych, które podpisały umowę o współpracy z samorządami Republiki Ukrainy.

Konwent ten powstał z inicjatywy Instytutu Rozwoju Regionalnego na zebraniu założycielskim, które miało miejsce 7 września 2010 r. w Szczecinie.

Idea powstania zrodziła się w trakcje realizacji projektów pod nazwą „Współpraca partnerska gmin i powiatów województwa zachodniopomorskiego z ich odpowiednikami położonymi na terenie środkowej Ukrainy” oraz „Współpraca partnerska gmin i powiatów województw: zachodniopomorskiego i pomorskiego z ich odpowiednikami położonymi na terenie Autonomicznej Republiki Krymu”, w których łącznie nawiązało partnerstwo 26 jednostek samorządu terytorialnego.

Głównym celem Konwentu jest pomoc i wspieranie Członków w rozwijaniu współpracy z ukraińskimi samorządami w duchu wzajemnej korzyści z uwzględnieniem możliwości wykorzystania wsparcia z Unii Europejskiej. Podstawowe działania to:

  • propagowanie współpracy pomiędzy samorządami Polski i Ukrainy,
  • wzajemna wymiana doświadczeń,
  • realizacja wspólnych przedsięwzięć w zakresie wymiany młodzieżowej, kulturalnej, edukacyjnej,
  • tworzenie warunków dla generowania środków finansowych, służących tej współpracy.

Obecnie, członkami Konwentu są: Województwo zachodniopomorskie, Powiat Drawski, Powiat Białogard, Powiat Świdwiński, Powiat Gnieźnieński, Miasto Sulmierzyce, Sanok, Gmina Miasto Szczecin, Gmina Miasto Sławno, Gmina Miejska Starogard Gdański, Gmina Miejska Kwidzyn, Gmina Miejska Przemyśl, Gmina Biały Bór, Gmina Połczyn-Zdrój, Gmina Gryfice, Gmina Złocieniec, Gmina Kobylanka, Gmina Chojna, Gmina Czaplinek, Gmina Police, Gmina Miedźna, Gmina Nadarzyn.

Źródło: kwspu.pl

Pt., 30 St. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa