Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

N jak Niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku

N jak Niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku fotolia.pl

Polski Związek Niewidomych otrzymał z Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotację na realizację zadania „N jak Niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku". Dzięki finansowemu wsparciu został stworzony film, którego celem jest podniesienie świadomości społecznej oraz edukacja społeczności lokalnych mająca na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób niewidomych oraz ich integrację z resztą społeczeństwa.

Dzięki informacji podanej w sposób klarowny odbiorcy filmu poznają skuteczne sposoby udzielania pomocy osobom z dysfunkcją wzroku. Do tej chwili bowiem osoby niemające do czynienia z niewidomymi często pozostają bezradne w kontakcie z osobami z niepełnosprawnością wzrokową. Wynika to często nie ze złej woli, ale z braku wiedzy czy z lęku przed kontaktem z osobami niepełnosprawnymi.

Film obrazuje m.in. jak sygnalizować osobie niewidomej swoje przybycie, w jaki sposób witać się z nią, jakich środków werbalnych używać podczas rozmowy, gdy komunikacja pozawerbalna jest dla niej nieczytelna, jak w sposób dyskretny pomagać jej przy posiłku. W przygotowanym materiale znajdują się również sceny rozgrywające się w miejscach użyteczności publicznej, w kawiarni, na ulicy, na przystanku, w autobusie.

Końcowym etapem projektu ma być emisja filmu w lokalnych stacjach telewizyjnych na terenie całej Polski oraz pokazy w jednostkach Polskiego Związku Niewidomych.

Polski Związek Niewidomych jest także gotowy przekazać bezpłatnie stworzoną animację samorządowcom, z prośbą o jej rozpowszechnienie podczas sesji Rad Powiatu, czy też Rad Miasta/Gminy.

Osoby zainteresowane pozyskaniem filmu mogą kontaktować się bezpośrednio z biurem Polskiego Związku Niewidomych. Dane biura dostępne są na stronie internetowej www.pzn.org.pl

Projekt współfinansowany jest ze środków Komisji Europejskiej.

Sob., 9 Kw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka