Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie. Samorządy na tapecie

W tym tygodniu w parlamencie. Samorządy na tapecie fotolia.pl
Mimo, iż najważniejszym, politycznym wydarzeniem ostatnich dni jest utworzenie i powołanie przez Prezydenta RP nowego rządu, to parlament pracuje normalnie. W dniach 24-26 września zaplanowano posiedzenie Sejmu, a w dniach 24-25 posiedzenie Senatu. Na towarzyszących zebraniach komisji sejmowych pojawią się sprawy dotyczące samorządu terytorialnego.
 
23 września, wtorek
 
Tego dnia ciąg dalszy będzie miało rozpatrywanie przez sejmową podkomisję nadzwyczajną prezydenckiego projektu tzw. ustawy krajobrazowej (druk nr 1525). Pewne pośrednie konsekwencje dla samorządów będzie miała także ustawa o zmianie ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (druk nr 2117), której poselskim projektem zajmie się we wtorek powołana podkomisja.
 
24 września, środa
 
Ciekawe dla samorządowców może być środowe posiedzenie sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży, na którym minister edukacji ma przedstawić informację na temat wsparcia polskiej oświaty z funduszy europejskich w nowej perspektywie finansowej UE 2014 – 2020. Specyficznym tematem będzie rozpatrzenie informacji pełnomocnika rządu ds. Programu dla Odry 2006, o którego zakończenie rząd wystąpił, oraz drugiego programu – budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba w latach 2006-2013. Informacje o nim przedstawi resort środowiska. W środę najprawdopodobniej swój pozytywny, komisyjny finał znajdzie rządowy projekt ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (druk nr 2620). Komisja spraw wewnętrznych przyjmie sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej.
 
Poprawić błędny algorytm liczenia długu
 
Komisja finansów publicznych oraz komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej przeprowadzą pierwsze czytanie poselskiego (klubu PSL) projektu ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych (druk nr 2718). Posłowie w uzasadnieniu projektu podkreślają, że wybiega on naprzeciw zgłaszanym przez pojedyncze samorządy i korporacje samorządowe potrzebom, dokonując poprawy kilku oczywistych błędów w obowiązującym obecnie algorytmie. Ich zdaniem obecne uregulowania w zakresie ograniczania zadłużania JST są niewystarczające i nie wpłyną w znaczący sposób na poprawę sytuacji w zakresie spełniania przez samorządu relacji określonej w art. 
243 ustawy o finansach publicznych. Stąd zgłaszane propozyzjce. Zachęcamy Państwa do zapoznania sie z nimi tutaj http://orka.sejm.gov.pl/Druki7ka.nsf/0/8C08FE00462D0A59C1257D4F00215275/%24File/2718.pdf .
 
Pakiet powiatowy
 
Komisja polityki społecznej i rodziny rozpatrzy sprawozdanie o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2242), przygotowane przez podkomisję stała ds. rynku pracy. Natomiast tematem pracy osób pozbawionych wolności na rzecz JST zajmie się wysłuchując informacji Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.
 
Dla samorządowców powiatowych interesujące będzie także posiedzenie komisji zdrowia na którym resort zdrowia i NFZ przedstawią sprawozdanie ogólne i finansowe z działalności Narodowego Funduszu Zdrowia za rok 2013 (druki nr 2711, 2719).
 
Jak bumerang wraca kontrowersyjny temat powiatu metropolitalnego. Niezmordowani posłowie projektodawcy przedstawią nadzwyczajnej komisji swoje dzieło - projekt ustawy o powiecie metropolitalnym (druk nr 2107). Ma odbyć się na ten temat dyskusja ogólna.
 
25 września, czwartek
 
W harmonogramie komisji tego dnia odnotowujemy jedno wydarzenie, ze względu na jego symbolikę. Posłowie, członkowie trzech komisji: infrastruktury, polityki społecznej i rodziny oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej  zbiorą się, by rozpatrzeć wniosek w sprawie powołania i wyboru składu osobowego podkomisji stałej do spraw rozwoju i rewitalizacji miast.
 
Źródło: sejm.gov.pl
Niedz., 21 Wrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża