Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nabór przedsięwzięć do Kontraktu Lubuskiego - do 16 września!

Nabór przedsięwzięć do Kontraktu Lubuskiego - do 16 września! fotolia.pl

Do 16 września trwa nabór pomysłów do Kontraktu Lubuskiego. Dokument ma określić plany inwestycyjne miast i gmin, które nie należą do MOF Zielona Góra i MOF Gorzów Wlkp.

18 sierpnia br. zarząd województwa ogłosił nabór przedsięwzięć do Kontraktu Lubuskiego. Określi on plany inwestycyjne miast i gmin, które zawiązały partnerstwa na rzecz wspólnego pozyskiwania funduszy unijnych i które nie należą do Miejskich Obszarów Funkcjonalnych Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp. – Śmiało więc możemy powiedzieć, że przyszłość zaczyna się dzisiaj! Nabór potrwa do 16 września. Następnie rozpocznie się ocena przedsięwzięć - mówiła podczas konferencji prasowej marszałek Elżbieta Polak.

Na Obszary Strategicznej Interwencji (OSI) dla miast subregionalnych zaplanowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 14,84 proc. całej alokacji, natomiast dla obszarów wiejskich 10,5 proc. alokacji. Cała alokacja wynosi 906,1 mln euro do roku 2020.

W swoich koncepcjach gminy, które zawiązały partnerstwa, będą przedstawiać swoje plany inwestycyjne, które chciałyby zrealizować na terenie danego obszaru, a także ich szacunkowe koszty.

Weryfikację, analizę oraz ocenę koncepcji będzie przeprowadzał Zarząd Województwa wspólnie z powołanym w tym celu Zespołem ds. Kontraktu Lubuskiego. W jego skład wchodzą dyrektorzy departamentów: rozwoju regionalnego, współpracy międzynarodowej, LRPO, EFS oraz wskazanych przez Zarząd innych departamentów.

Założeniem Kontraktu Lubuskiego jest idea planowania i realizowania procesów rozwojowych w oparciu o nową politykę regionalną z wykorzystaniem tzw. terytorialnego podejścia do polityki rozwoju. Podejście takie zakłada identyfikację obszarów o określonym zestawie cech, diagnozę ich wewnętrznych potencjałów i barier rozwoju oraz dobór odpowiednio adresowanej, zróżnicowanej interwencji publicznej. Wspólnym mianownikiem dla określenia tych cech jest zidentyfikowany obszar powiązany funkcjonalnie.

Przedsięwzięcia zaplanowane do realizacji w ramach Kontraktu Lubuskiego powinny mieć charakter kompleksowy, odnoszący się do zidentyfikowanych w diagnozie barier i problemów występujących na obszarze objętym wsparciem. Przedsięwzięcia kierowane do KL powinny być zintegrowane, wyraźnie powiązane, swoim zakresem zaspokajać w całości potrzeby podmiotów będących uczestnikami partnerstwa. Realizacja kontraktu ma także doprowadzić do połączenia interwencji Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

Źródło: rzecznik ZWL oraz bizneslubuski.pl

alt

Śr., 27 Sp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa