Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w prawie geodezyjnym i kartograficznym

Zmiany w prawie geodezyjnym i kartograficznym fotolia.pl

2 lipca br. Prezydent B. Komorowski podpisał ustawę z dnia 5 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Potrzeba nowelizacji prawa geodezyjnego i  kartograficznego wynika z opublikowanego w dniu 11 lipca 2013 r. wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 czerwca 2013 r. sygn. akt K 30/12, zgodnie z którym przepis upoważnienia ustawowego dotyczący określenia opłat za czynności „związane z prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego i uzgadnianiem usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu oraz związane z prowadzeniem krajowego systemu informacji o terenie, za udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego” traci moc z upływem 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku - z dniem 12 lipca 2014 r.

W celu zapobieżenia powstaniu luki w prawie oraz zapewnieniu wykonania powyższego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, wprowadzono do nowelizacji kompleksową regulację dotyczącą opłat za udostępnianie materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Podkreślić należy, że wprowadzane zmiany wejdą w życie (z wyjątkami)  z dniem 12 lipca 2014 r. -  z upływem 12 miesięcy od opublikowania powyższego wyroku w sprawie K 30/12.

Ponadto ze względów merytorycznych i redakcyjnych  na nowo określono m.in. zakres przedmiotowy ustawy. Zgodnie z nowelizacją ustawa – Prawo geodezyjne i kartograficzne będzie regulowała sprawy: 1) krajowego systemu informacji o terenie, 2) organizacji i zadań Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, 3) wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, 4) ewidencji gruntów i budynków, 5) zintegrowanego systemu  informacji o nieruchomościach, 6) gleboznawczej klasyfikacji gruntów, 7) rozgraniczania nieruchomości, 8) geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz koordynacji sytuowania tych sieci, 9) państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, 10) uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii, 11) ewidencji miejscowości, ulic i adresów.

Źródło: KPRP

Sob., 12 Lp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka