Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie. Samorządy na tapecie

W tym tygodniu w parlamencie. Samorządy na tapecie fotolia.pl

W bieżącym tygodniu trwać będzie jeszcze 69. posiedzenie Sejmu RP. Z kolei w dniach 11-2 czerwca po raz 56. w bieżącej VIII kadencji zbierze się Senat RP. Komisje towarzyszące obu posiedzeniom rozpatrywać będą m.in. sprawy dotyczące funkcjonowania samorządu terytorialnego. Przedstawiamy je poniżej.

9 czerwca (poniedziałek)

W poniedziałek zbierze się po raz kolejny podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskiego projektu o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz o zmianie ustawy o własności lokali (druk nr 2377), o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (druk nr 2404). W pierwszym przypadku przeprowadzona zostanie dyskusja ogólna na temat projektu, natomiast w przypadku druku drugiego będzie to kontynuacja pracy nad projektem. Pierwszy projekt wpłynął do Sejmu w marcu ub. roku. Skierowany został do pierwszego czytania w komisjach, które odbyło się 28 maja. Jego autorami są posłowie PO. Pisaliśmy o nim niedawno tutaj (http://wartowiedziec.org/index.php/start/aktualnosci/21300-w-tym-tygodniu-w-parlamencie-samorzdy-na-tapecie )

10 czerwca (wtorek)

Świadectwo efektywności energetycznej budynku (lub jego części)

Komisja Infrastruktury przeprowadzi pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków (druk nr 2444). Projekt ustawy wraz z projektami aktów wykonawczych, trafił do Sejmu pod koniec maja, odpowiada za niego resort infrastruktury. Projekt ustawy procedowany jest na podstawie założeń przyjętych przez rząd 16 kwietnia ub. roku. Regulacja stanowi przeniesienie do krajowego porządku prawnego części postanowień dyrektywy unijnej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. W dotychczasowym stanie prawnym powyższe kwestie były uregulowane w ustawie Prawo budowlane. Z wejściem w życie ustawy przepisy te ulegną uchyleniu .W porównaniu z obecnie obowiązującymi przepisami tym w zakresie projektowana ustawa m.in. wprowadza obowiązek posiadania świadectwa dla budynków zajmowanych przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej, w których dokonywana jest obsługa interesantów, o powierzchni większej niż 500 m kw., przy czym próg dotyczący powierzchni użytkowej zostanie obniżony 9 lipca 2015 r. do 250 m kw. oraz wprowadza obowiązek ich umieszczania w widocznym miejscu; wprowadza obowiązek umieszczania świadectw charakterystyki energetycznej w widocznym miejscu, także w przypadku budynków o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m kw., w których są świadczone usługi dla ludności, w szczególności dworców, lotnisk, muzeów, hal wystawienniczych, dla których zostało sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej;

Prawo geodezyjne i kartograficzne

Członkowie senackich - Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Gospodarki Narodowej pochyla się nad przyjętą przez Sejm 5 czerwca ustawą o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (druk senacki nr 650, druki sejmowe nr 2364, 2436 i 2436-A). Nowelizacja prawa geodezyjnego była implikowana wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z czerwca ub. roku. Zgodzie z nim, przepis upoważnienia ustawowego dotyczący określenia opłat za czynności „związane z prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego i uzgadnianiem usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu oraz związane z prowadzeniem krajowego systemu informacji o terenie, za udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego” traci moc z upływem 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku, tj. z dniem 12 lipca 2014 r. Poza tym akt zawiera wiele poprawek systemowych i redakcyjnych.

Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej pracować będzie także nad rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (druk senacki nr 645, druki sejmowe nr 2315, 2391 i 2391-A). Jest to tzw. nowela podręcznikowa, wprowadzająca tzw. darmowy elementarz rządowy.

11 czerwca (środa)

W dalszym ciągu procedowana jest prezydencki projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu (druk nr 1525). W środę będzie on przedmiotem kolejnego posiedzenia powołanej w tym celu podkomisji nadzwyczajnej.

Źródło: sejm.gov.pl, senat.gov.pl

Niedz., 8 Czrw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża