Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prawna ochrona flagi Unii Europejskiej

Prawna ochrona flagi Unii Europejskiej fotolia.pl

W dziesiątą rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zauważono potrzebę objęcia ochroną prawną flagi Unii Europejskiej.

Złożony został do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny który zakłada dodanie w art. 137 ust. 1a w brzmieniu: „Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa flagę Unii Europejskiej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Jak wskazuje uzasadnienie projektu uregulowanie przedmiotowej kwestii jest bardzo wskazane chociażby z uwagi na to, iż flaga Unii Europejskiej jest eksponowana wraz z flagą państwową przed urzędami i placówkami dyplomatycznymi. Ponadto brak ochrony prawnej flagi UE wyzwala w wandalach, a nawet niektórych reprezentujących skrajne poglądy politykach i przedstawicielach polskiej nauki poczucie bezkarności za znieważanie flagi UE. Nierzadko zdarzają się również przypadki, nie tylko znieważenia werbalnego flagi unijnej, ale także jej palenia, niszczenia. Tej bezkarności należy położyć kres, gdyż jest ona kompromitująca dla naszego państwa.

 Wejście w życie projektowanej ustawy ma doniosłe znaczenie społeczne, gdyż zaproponowany w niej środek karny ma pełnić przede wszystkim funkcję zapobiegawczą. Objęcie ochroną prawną flagi Unii Europejskiej pozwoli na ukrócenie gorszących i sprzecznych z polską racją stanu ekscesów, w czasie których symbole organizacji międzynarodowej, której Polska jest członkiem są publicznie znieważane i niszczone.

Sob., 10 Mj. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka