Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

XVII Zgromadzenie Ogólne ZPP w sprawie wsparcia samorządów terytorialnych tracących majątek w wyniku zwrotu mienia prywatnego przejętego przez skarb państwa po II Wojnie Światowej

XVII Zgromadzenie Ogólne ZPP w sprawie wsparcia samorządów terytorialnych tracących majątek w wyniku zwrotu mienia prywatnego przejętego przez skarb państwa po II Wojnie Światowej fotolia.pl

8 maja br. Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich przyjęło stanowisko w sprawie wsparcia samorządów terytorialnych tracących majątek w wyniku zwrotu mienia prywatnego przejętego przez skarb państwa po II Wojnie Światowej.

Pełną treść tego dokumentu publikujemy poniżej.


Związek Powiatów Polskich zwraca uwagę, na potrzebę uruchomienia przez rząd systemu wsparcia dla samorządów objętych procedurami odzyskiwania przez byłych właścicieli mienia, które stanowi obecnie mienie komunalne, a w przeszłości było mieniem prywatnym, znacjonalizowanym na rzecz Skarbu Państwa w latach 40-tych i 50-tych XX wieku.

Obecnie rozstrzygane są przez sądy kolejne procesy, w wyniku, których byli prywatni właściciele odzyskują majątek, kosztem mienia samorządów terytorialnych, tracących możliwość realizacji zadań publicznych.

W sytuacji utraty tego mienia, pod znakiem zapytania staje faktyczne wyposażenie poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, w instrumenty konieczne do wykonywania ciążących na nich zadań i kompetencji.

Dotyczy to przede wszystkim przypadków, kiedy w znacjonalizowanych obiektach rozwijały się i ugruntowywały swoją działalność różne ważne podmioty publiczne, takie jak: domy pomocy społecznej, domy dziecka, instytucje kultury i inne, które w 1990 i 1999 r. z mocy prawa stały się jednostkami organizacyjnymi samorządów terytorialnych.

Przekazywanie spadkobiercom byłych właścicieli obiektów budowlanych zagospodarowanych przez kilkadziesiąt lat na cele publiczne, oznacza praktycznie dla tych jednostek zakończenie działalności. Samorządy nie są im, bowiem w stanie samodzielnie zapewnić innego, odpowiedniego obiektu.

Domagamy się, zatem, aby obecnie w przypadkach zwracania majątków osobom prywatnym, samorządy uzyskały ze strony budżetu państwa pomoc finansową, która pozwoli zapewnić nowe siedziby dla jednostek organizacyjnych, których funkcjonowanie w przyszłości jest zagrożone.

Przedkładamy ten postulat, bowiem to właśnie władze państwowe podejmowały po II Wojnie Światowej decyzje nacjonalizacyjne, a obecnie konsekwencje tych działań spadają na samorządy terytorialne.

Przewodniczący
XVII Zgromadzenia Ogólnego
Związku Powiatów Polskich
Marzena Kempińska

Pt., 9 Mj. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka