Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

XVII Zgromadzenie Ogólne ZPP w sprawie warunków funkcjonowania domów pomocy społecznej

XVII Zgromadzenie Ogólne ZPP w sprawie warunków funkcjonowania domów pomocy społecznej fotolia.pl

8 maja br. Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich przyjęło stanowisko w sprawie warunków funkcjonowania domów pomocy społecznej.

Pełną treść tego dokumentu publikujemy poniżej.


Od wielu lat utrzymuje się sytuacja, w której wysokość dotacji z budżetu państwa na utrzymanie mieszkańców skierowanych do domów pomocy społecznej przed rokiem 2004, nie odpowiada rzeczywistym kosztom pobytu mieszkańców (ustalanym odrębnie dla każdego domu pomocy społecznej oraz ogłaszanym w dzienniku urzędowym prowadzonym przez wojewodów).

Powiaty prowadzące domy pomocy społecznej otrzymują zaniżone dotacje i są zmuszone dokładać z własnych środków do kosztów pobytu mieszkańców domów pomocy społecznej. Problem ten szczególnie dotyczy samorządów prowadzących placówki, w których większość mieszkańców stanowią osoby skierowane przed rokiem 2004.

Podkreślić należy, że jedną z konsekwencji utrzymującego się od lat niedoszacowania dochodów powiatów, są rażąco niskie płace pracowników domów pomocy społecznej oscylujące wokół kwoty najniższego obowiązującego wynagrodzenia w kraju. Mimo, że osoby te wykonują bardzo ciężką i odpowiedzialną pracę wymagającą ogromnej wrażliwości na potrzeby ludzi znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Dlatego, to właśnie kwestie kadrowe stanowić będą główną przyczynę głębokiego kryzysu funkcjonowania domów pomocy społecznej.

Związek Powiatów Polskich apeluje, więc, do Rządu i Parlamentu RP o ujednolicenie finansowania pobytu wszystkich mieszkańców domów pomocy społecznej i zagwarantowanie samorządom dochodów równoważnych do rzeczywiście ponoszonych kosztów realizacji tego zadania.  Pozwoliłoby to na powstrzymanie pogarszającej się sytuacji placówek oraz na bardziej efektywne realizowanie zadań przewidzianych w ustawie o pomocy społecznej.

Drugim istotnym problemem, jest w ostatnich latach, konieczność utrzymywania standardów funkcjonowania domów pomocy społecznej, bez względu na liczbę mieszkańców placówki. Możliwość dostosowania tych standardów do aktualnej, a nie statutowej liczby mieszkańców, pozwoliłoby na obniżenie kosztów działania placówek. Co istotne, rozwiązanie to pozwoliłoby także na obniżenie wysokości opłat ponoszonych przez mieszkańców domów pomocy społecznej.

Dla osiągniecia tego celu koniecznym jest znowelizowanie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia z dnia 23 sierpnia 2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej, w kierunku uelastycznienia standardów działania placówek.

Przewodniczący
XVII Zgromadzenia Ogólnego
 Związku Powiatów Polskich
Marzena Kempińska

Pt., 9 Mj. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka