Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Łódź płynie ku inwestorom

Łódź płynie ku inwestorom fotolia.pl

Współpracę na rzecz gospodarczej promocji Łodzi i podejmowanie działań dla pozyskiwania i obsługi inwestorów zagranicznych zakłada podpisane w środę porozumienie między miastem a Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

Umowę w tej sprawie podpisali prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i prezes PAIiIZ Sławomir Majman. Celem współpracy ma być zwiększenie szans miasta na pozyskanie inwestorów. Umowa dotyczy także szkolenia miejskich kadr w takich dziedzinach jak m.in. umiejętności pozyskiwania i obsługi inwestorów.

Według prezydent miasta jest to kolejny krok do polepszenia tej współpracy i zintensyfikowania w zakresie pozyskiwania wspólnie inwestorów na rzecz miasta Łodzi, ale także ościennych gmin.

Prezes PAIiIZ przypomniał, że we współpracy z miastem i Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną (ŁSSE) w ciągu trzech ostatnich lat dzięki projektom inwestycyjnym prowadzonym przez Agencję powstało w Łodzi ponad 1500 nowych miejsc pracy.

- W tej chwili pracujemy nad kolejnymi 12 projektami inwestycyjnymi, które mogą być w ciągu najbliższych 2-3 lat ulokowane w Łodzi - zapowiedział Majman. Zdradził, że są to projekty z takich branż jak: centra usług biznesowych, informatyka i telekomunikacja, elektronika oraz sektor badawczo-rozwojowy. Na tzw. krótkiej liście Łódź jest aktualnie w czterech projektach.

Prezes PAIiIZ przypomniał, że Łódź jest na pierwszym miejscu w kraju, jeśli chodzi o inwestycje w dziedzinie techniki gospodarstwa domowego oraz na czwartym, jeśli chodzi o centra nowoczesnych usług biznesowych oraz inwestycje w bazę naukowo-badawczą. Jego zdaniem wielkie możliwości dla Łodzi dają inwestycje w ośrodki badawczo-rozwojowe. - Od zeszłego roku Polska stała się jednym z największych ośrodków w Europie, gdzie międzynarodowe koncerny otwierają swoje ośrodki ba-dawczo-rozwojowe - zaznaczył.

Majman przyznał, że w Polsce jest łatwiej pozyskiwać inwestycje, które dają miejsca pracy w zawodach bardziej intelektualnych. Natomiast - jego zdaniem - żeby mieć miejsca pracy, które nie wymagają dyplomów, powinniśmy odbudować w naszym kraju system szkolnictwa zawodowego, który - jak mówił - został "zdemolowany" w latach 90. Według niego będzie to jedno z głównych zadań stref ekonomicznych, które będą funkcjonowały do 2026 r.

Szef PAIiIZ, który jest także pełnomocnikiem rządu, komisarzem generalnym ds. udziału Polski w wystawie światowej Expo w Mediolanie w 2015 roku, przyznał, że rząd polski bardzo się wahał, czy brać udział w tej wystawie. Jak przyznał, jednym z elementów, które zdecydowały, że Polska ostatecznie postanowiła brać udział w wystawie było to, iż Łódź ubiega się o organizację International Expo w 2022 r.
Jak zapowiedział, polski pawilon i to wszystko, co będzie się działo w czasie sześciu miesięcy - od maja do października 2015 r. w Mediolanie - będzie w dużym stopniu nakierowane na to, żeby wypromować Łódź jako organizatora wystawy światowej.

Według niego prezentacja miasta ma się odbywać w dwóch nurtach - dla decydentów i dla masowej publiczności. - W pierwszym nurcie będzie kilka poważnych imprez przeznaczonych dla VIP-ów, w tym drugim nurcie będzie bardzo dużo elementów ludycznych, gdzie będziemy chcieli pokazać Łódź jako ośrodek kulturalny, jako ważny ośrodek szkolnictwa artystycznego, wzornictwa, mody i designu oraz zjednać nie tylko osoby dorosłe, ale także będziemy mieli specjalny program dla dzieci - zapowiedział Majman.

Tzw. małe Expo, czyli International Expo - organizowane pomiędzy wystawami światowymi - mają tematykę zawężoną do jednego konkretnego problemu. Łódź miałaby się ubiegać o zorganizowanie wystawy w 2022 r., a jej tematem byłaby kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich. Prace nad wnioskiem aplikacyjnym Łodzi mają zakończyć się do końca 2016 r.

Zamiast komentarza: Kibicuję miastu Łodzi. Położony w środku Polski ośrodek istnieje trochę w cieniu Warszawy. Łódź przechodziła w historii różne etapy – od wspaniałego rozkwitu i stolicy tkactwa do zaniedbania i marazmu. Teraz znowu rozkwita i stara się jak może aby zająć właściwe jej miejsce na mapie naszego kraju. Dlatego z uznaniem i nadzieją obserwuję to miasto, życząc jego mieszkańcom wszelkiej pomyślności i skutecznego przeprowadzenia kolejnych zamierzeń dających nie tylko wzrost prestiżu, ale przede wszystkim wymiernych korzyści gospodarczych i prestiżowych.

źródło: m.onet.pl

Śr., 16 Kw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun