Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Problem równości w samorządzie - a co to takiego?

Problem równości w samorządzie - a co to takiego? fotolia.pl

Starosta Powiatu górowskiego z Dolnego Śląska zachęca polskich samorządowców do działań równościowych, eliminujących zagrożenie dyskryminacji z różnych powodów. Tematyka równości obarczona jest stereotypowym postrzeganiem. A szkoda, bo wiele w niej spraw, którymi - nawet nie uświadamiając sobie tego - samorząd na co dzień się zajmuje: ułatwienia dla niepełnosprawnych, udogodnienia dla własnych pracowników, czy interesantów urzędów, w tym obcokrajowców.

Okazuje się, że urządzenie pomieszczenia socjalnego dla pracowników w urzędzie, czy małego kącika dla dzieci, dzięki czemu rodzic będzie mógł skupić się na załatwianiu sprawy, czy miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych, to działania, które zapewniają możliwość przestrzegania stadardu, realizującego konstytucyjną zasadę równości. W ramach projektu finansowanego z funduszy unijnych dwie organizacje pozarządowe we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i ekspertami opracowały standard polityki równości oraz pakiet narzędzi do jej wdrażania i monitorowania.
 
Czy polskie samorządy mają problem z przestrzeganiem zasad równości?
 
Jako samorządowcy nie wypadamy w tym zakresie tak źle, jakby sie wydawało, choć wiele pozostaje jeszcze do zrobienia. Jednym z uczestników spotkania, na którym dyskutowano o polityce równościowej, obecny był starosta górowski Piotr Wołowicz. - Samorządy podejmują wiele działań nie zdając sobie często sprawy, że realizują zasadę równości. Przykładem jest cały katalog zadan z zakresu pomocy społecznej czy wsparcia osób niepełnosprawnych. Niestety wsród nas są tez i tacy, którzy nie przejmuja się do kwestią i do których to przesłanie nigdy nie dotrze. - powiedział starosta Wołowicz.
 
Przedstawiciel Związku Powiatów Polskich zapytał realizatorów projektu z jakim zakresem nierówności, a inaczej rzecz ujmując, z jakimi przejawami dyskryminacji) polscy samorządowcy (liderzy i urzędnicy) maja największy problem. Okazuje się, że pracownicy samorządowi nie zgłaszali problemów dotyczących równości płci, wieku, stopnia sprawności, wyznania. Natomiast, co ciekawe, uświadamianą kwestią jest brak należytej strategii działana wobec uchodźców oraz szeroko rozumianych migrantów.
 
Wszystkich, którzy chcą sprawdzić co to jest polityka równości, jaki jest jej standard na poziomie samorządu lokalnego, jak go wdrażać, jakie działania realizować, zachęcamy do odwiedzenia strony rownoscwsamorzadzie.pl. Są tam zarówno wyniki badan samorzadów jak i ekspertyzy oraz przygotowany podręcznik wdrażania polityki równości, a także gtowe do stosowania narzędzie elektroniczne.
Pt., 4 Kw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża