Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czarne chmury nad zespołami terytorialnymi Komisji Wspólnej

Czarne chmury nad zespołami terytorialnymi Komisji Wspólnej fotolia.pl

Na naszych łamach informowaliśmy ostatnio o planowanym powołaniu w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zespołów terytorialnych. Koncepcja ta stanęła jednak pod znakiem zapytania ze względu na jednoznacznie negatywne stanowisko Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Paweł Orłowski, Podsekretarz Stanu w tym Ministerstwie w piśmie skierowanym na ręce Magdaleny Młochowskiej, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji wyraził poważne wątpliwości wobec zaproponowanej koncepcji. Zarzuty mają charakter tak funkcjonalny, jak i prawny. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wskazało, że zaproponowane działania mogą prowadzić do wykształcenia alternatywnych wobec już istniejących struktur koordynacji wydatkowania środków Unii Europejskiej. Obszary funkcjonalne miast, zwłaszcza największych są podmiotem zintegrowanej interwencji funduszy UE, lecz proponowane zadania Miejskich Komisji Wspólnej wiążą się z szerokim pojęciem koordynowania i monitorowania wydatkowania środków unijnych we wszystkich programach operacyjnych. Nakładanie na obszary funkcjonalne kolejnej struktury mającej kompetencje w zakresie wydatkowania funduszy europejskich może spotęgować napięcia i wytworzyć chaos obniżający skuteczne i efektywne wydatkowanie środków na miejskie obszary funkcjonalne.

Od strony prawnej MIR wskazał, że w jego ocenie kompetencje i zadania miejskich komisji wspólnych nie mieszczą się w formalnej/ustawowej formule działania KWRiST. Zadania MKW są bowiem nakreślone szerzej niż wynika to z ustawowych kompetencji KWRiST, która jest organem opiniodawczo-doradczym.

Sprzeciw wzbudził również fakt, że mimo zgłaszanych wcześniejszych sugestii, przyjęto utożsamienie miejskich obszarów funkcjonalnych ośrodków wojewódzkich z delimitacją na siatce NUTS-3, abstrahując od toczących się zaawansowanych prac legislacyjnych, które w odmienny sposób zakreślą granice miejskich obszarów funkcjonalnych.

W tej sytuacji przewidziane na 20 stycznia posiedzenie Zespołu ds. Funkcjonalnych Obszarów Metropolitalnych i Miejskich może być bardzo gorące.

Pt., 17 St. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski