Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przedstawił interpretację przepisu art. 33 oraz art. 30 ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.
Przepis art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych zobowiązuje właścicieli, użytkowników wieczystych i zarządców nieruchomości, niebędących przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi, do zapewnienia: operator oraz jednostkom samorządu terytorialnego dostępu do nieruchomości na potrzeby telekomunikacji. Prawo dostępu do cudzej nieruchomości obejmuje umożliwienie umieszczania na nieruchomości obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej (a także ich eksploatację i konserwację) w celu niezwiązanym z zapewnieniem telekomunikacji w budynku znajdującym się na tej nieruchomości, o ile wykonanie tego uprawnienia nie doprowadzi do uniemożliwienia racjonalnego korzystania z nieruchomości oraz do istotnego zmniejszenia wartości tej nieruchomości.
W przypadku braku porozumienia stron w sprawie warunków korzystania z nieruchomości i w konsekwencji niezawarcia umowy dotyczącej dostępu do nieruchomości w terminie 30 dni od dnia wystąpienia przez podmiot uprawniony z wnioskiem o jej zawarcie, ma on możliwość skorzystania z administracyjnego trybu wyegzekwowania tego obowiązku. W takim przypadku należy złożyć do starosty wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej wniosek o wydanie decyzji w sprawie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości. Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami zobowiązują starostę do uzgodnienia projektu ww. decyzji w zakresie urządzeń łączności publicznej z Prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Prezes UKE w drodze postanowienia przedstawia swoje stanowisko w sprawie.
Jak podkreśla UKE opublikowanie zstanowiska w sprawie art. 30 ma m.in. na celu wyjaśnienie i wyraźne rozgraniczenie zakresu stosowania przepisu art. 33 ust. 1 ustawy szerokopasmowej od zakresu objętego przepisem art. 30 ust. 1 ustawy szerokopasmowej, a w związku z tym wyeliminowanie sytuacji niewłaściwego składania wniosków dotyczących uzyskania dostępu do nieruchomości/budynku w postępowaniu administracyjnym. Organem rozstrzygającym kwestie sporne w sprawach dotyczących dostępu do budynku, o którym stanowi art. 30 ust. 1 ustawy szerokopasmowej, jest bowiem Prezes UKE. Artykuł ten zaś wprowadził obowiązek zapewnienia przedsiębiorcom telekomunikacyjnym dostępu do nieruchomości, w tym do budynku oraz miejsca w budynku, w którym zbiegają się kable lub przewody telekomunikacyjne doprowadzone do lokalu w tym budynku, jak również dostępu do instalacji telekomunikacyjnej budynku, przyłącza telekomunikacyjnego, całości lub części kabla telekomunikacyjnego, w szczególności do włókna światłowodowego. Oboiwiązke taki spoczywa na na właścicielach, użytkownikach wieczystych i zarządcach nieruchomości, niebędących przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi/
Źródło: UKE, polskaszerokopasmowa.pl