Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Formy współpracy JST w Polsce. Termin wejścia w życie porozumienia komunalnego

Formy współpracy JST w Polsce. Termin wejścia w życie porozumienia komunalnego fotolia.pl

Z uwagi, iż ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, wymaga ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym porozumień w sprawie wykonywania zadań publicznych zawartych między jednostkami samorządu terytorialnego, należy przyjąć, iż do porozumień zastosowanie znajdą także przepisy ustawy dotyczące zasad i trybu ogłaszania aktów normatywnych.

Art. 4 ust 1 ustawy stanowi, że akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych, wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy. Oznacza to że porozumienia zawierane przez jednostki samorządu terytorialnego wchodzą w życie, co do zasady po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że w samym porozumieniu określono dłuższy termin.

Jak więc wygląda kwestia terminu wejścia w życie porozumień zawieranych przez jednostki samorządu terytorialnego z różnych województw? Jak zostało już wyjaśnione, w takim przypadku porozumienie wymaga ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym każdego z województw i wówczas termin wejścia w życie porozumienia liczony jest od dnia ogłoszenia porozumienia w ostatnim wymaganym wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Nie ma w tym zakresie żadnych przeszkód, aby w myśl art. 4 ust 1 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, w samym porozumieniu określono inny, dłuższy termin jego wejścia w życie.

Pt., 20 Gr. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka