Artykuł 4 ust. 5 ustawy o samorządzie powiatowym wprost wskazuje, że na jego podstawie możliwe jest jedynie przekazywanie gminie zadań z zakresu właściwości powiatu, a więc ustawodawca ustalił tym samym kierunek przekazywania zadań w porozumieniu.
Ustawa o samorządzie powiatowym stanowi więc jedynie o przekazaniu w trybie porozumienia zadań z zakresu właściwości powiatu – gminie i nie rozstrzyga o możliwości wykonywania przez powiaty zadań z zakresu właściwości gminy.
O kierunku przekazywania zadań stanowi także art. 5 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym. Niniejszy przepis wskazuje, że powiat może zawierać porozumienia w spawie powierzenia zadań publicznych jednostkom lokalnego samorządu terytorialnego a także z województwem na którego obszarze znajduje się terytorium powiatu. Jednostkami lokalnego samorządu są gminy oraz powiaty. Przedstawiony przepis budzi jednak wątpliwości doktryny, co do tego, czy stanowi on podstawę jedynie do powierzenia zadania przez powiat innej jednostce, czy także przejęcia zadań przez powiat od innej jednostki w celu ich realizacji. R. Klyszcz uważa , że komentowany przepis stanowi podstawę do powierzenia zadania przez powiat innej jednostce, jak również przejęcia zadania przez powiat od innej jednostki do wykonania (Ustawa o samorządzie powiatowym i samorządzie województwa. Komentarz, Wrocław 1999, s. 18-19).
Jednakże z literalnego brzmienia przepisu wynika, że na jego podstawie powiat może zawierać porozumienia w sprawie powierzenia prowadzenia zadań publicznych powiatu, innym jednostkom samorządu terytorialnego (gminom, powiatom, województwom). Powiat nie może natomiast na tej podstawie przejąć do realizacji, zadań tych jednostek, z którymi zawarł porozumienie.