Rezerwacja terminu ślubu przez Internet? W Częstochowie jest to już możliwe. Miasto uruchomiło kolejną usługę w ramach projektu E-usługi dla mieszkańców Częstochowy, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
- Termin i godzina ślubu, choć mogą się wydawać drobnym szczegółem, są dla większości par bardzo ważne. Od tego wszystko się zaczyna. Stwarzamy możliwość rezerwacji terminu ślubu z dowolnego miejsca i w każdym momencie- nawet, jeśli urząd jest nieczynny. Wystarczy dostęp do Internetu i skorzystanie z przeglądarki internetowej. – mówi Rafał Bednarz, Kierownik USC w Częstochowie.
System jest prosty. Do arkusza rezerwacyjnego możemy dostać się wchodząc na stronę www.e.czestochowa.pl i wybrać zakładkę urząd online. Tam znajduje się odnośnik do Systemu Umawiania Wizyt. Po wybraniu funkcji: usługi urzędu należy wybrać odpowiednią grupę spraw - w tym przypadku akty stanu cywilnego i kliknąć na pierwszą usługę – to właśnie dzięki niej można zarezerwować termin ślubu. Po wybraniu z kalendarza odpowiedniej daty i zatwierdzeniu wyboru, w pojawiającym się formularzu trzeba podać podstawowe dane jednego z narzeczonych, ze wskazaniem numeru telefonu i adresu email. Osoba dokonująca rezerwacji otrzyma na swoją skrzynkę e-mailową list z potwierdzeniem i instrukcją dalszego postępowania. Narzeczeni będą bowiem musieli potwierdzić rezerwację, składając w ciągu 7 dni osobistą wizytę w USC i dostarczając wszystkie wymagane dokumenty.
Internetowy system będzie umożliwiał zarezerwowanie terminu ślubu w soboty (z wyłączeniem dni świątecznych oraz Wielkiej Soboty). Uruchomienie możliwości rezerwacji terminu ślubu przez Internet nie oznacza, że częstochowski USC odejdzie od tradycji ślubów czwartkowych - tych rezerwacji będzie można dokonywać w sposób konwencjonalny podczas osobistej wizyty w urzędzie. Również sobotnie terminy nadal będzie można rezerwować w dotychczasowy sposób, bez pośrednictwa sieci.
Urzędnicy liczą na to, że usługa spotka się z dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Częstochowy, ale też mieszkańców innych sąsiednich gmin. Zawieranie małżeństw nie podlega bowiem żadnej rejonizacji – można dokonać swobodnego wyboru. Przypominają takż, że w Częstochowie dokumenty do ślubu można składać już na rok przed planowanym terminem ślubu.
Aby zawrzeć małżeństwo w USC wymagane jest złożenie przez narzeczonych odpowiednich dokumentów: odpisów skróconych aktów urodzeń, a jeśli osoby te kiedykolwiek pozostawały w związku małżeńskim również dowodów ustania tego małżeństwa: odpisu skróconego aktu poprzedniego małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub wyroku rozwodowego albo odpisu aktu zgonu małżonka, jeśli zmarł. - Gdy osoba składająca u nas dokumenty do ślubu urodziła się lub zawierała wcześniejszy ślub w Częstochowie, nie wymagamy odpisów, ponieważ mamy te dane w swoich księgach – podkreśla Rafał Bednarz.
Przyszli małżonkowie, wybierając się do USC muszą mieć także ze sobą dokumenty tożsamości i być przygotowani na wniesienie opłaty skarbowej w wysokości 84 zł, której dokonuje się w związku z rezerwacją terminu i złożeniem pisemnego zapewnienia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Osoby, które będą zawierały ślub w formie wyznaniowej ze skutkami cywilnymi (tzw. ślub konkordatowy) muszą w tym celu złożyć identyczne dokumenty i oświadczenia jak do ślubu cywilnego. Na ich podstawie kierownik USC wystawia stosowne zaświadczenie, które później wypełnia duchowny. - Nie ma sensu przychodzić do nas wcześniej niż 3 miesiące przed ślubem wyznaniowym – informuje Rafał Bednarz. Zaświadczenie ma bowiem krótki, trzymiesięczny okres ważności.
Źródło: UM Częstochowa