Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

EFS 2014-2020: inwestowanie w kapitał ludzki inaczej

EFS 2014-2020: inwestowanie w kapitał ludzki inaczej fotolia.pl

Potencjalnych beneficjentów projektów miękkich czekają zmiany w systemie wsparcia. Jak informuje wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski, w latach 2014-2020 znacznie zmieni się sposób inwestowania funduszy unijnych w kapitał ludzki. System finansowania szkoleń będzie w większym stopniu oparty na potrzebach odbiorców wsparcia. Pojawią się również nowe rozwiązania, jak np. tzw. rejestr usług rozwojowych.

 Program krajowy – rozwiązania systemowe, programy regionalne – bezpośrednie wsparcie

Tak skrótowo można przedstawić filozofię zmian w programowaniu wsparcia z Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020. Przedstawialiśmy już naszym Czytelnikom wstępne informacje na ten temat i charakterystykę projektu nowego "miękkiego" programu operacyjne POWER tutaj. Przedstawione przez nas informaje potwierdzając się. Do tej pory wszystkie środki EFS dostępne były w jednym ogólnopolskim programie (Kapitał Ludzki). Natomiast w perspektywie 2014-2020 z wartego 3,2 mld euro krajowego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój wspierane będą rozwiązania systemowe dla konkretnych obszarów (np. szkolnictwo wyższe, osoby młode na rynku pracy, edukacja). Z programów regionalnych (do których trafi ok. 8,2 mld euro z EFS) pomoc skierowana zostanie do indywidualnych odbiorców wsparcia, np. osób pracujących,  firm, osób bezrobotnych.

Lepszy system szkoleń

Wiceminister Orłowski zwraca uwagę, że wiele działań stosowanych dotychczas wymaga usprawnienia lub zmiany podejścia. - Przykładem mogą być projekty edukacyjne adresowane do przedsiębiorców i pracowników, które w zbyt małym stopniu uwzględniały faktyczne potrzeby odbiorców wsparcia. Konieczna jest także dalsza reforma szkolnictwa zawodowego i lepsze powiązanie go z rynkiem pracy. Nie zapominajmy o konieczności położenia większego nacisku na efekty kształcenia – powiedział. - Punktem wyjścia jest dla nas założenie, że system powinien być maksymalnie prosty i przyjazny dla odbiorców. Powinien też dostarczać narzędzia wspomagające proces samodzielnego podejmowania decyzji edukacyjnych. Takim narzędziem mogą być np. testowane już teraz bony edukacyjne, promesa dofinansowania danego szkolenia czy refundacja kosztów usługi szkoleniowej – zapowiedział wiceminister. Przedsiębiorca lub pracownik zgłaszający się na szkolenie będą mogli  skorzystać z pomocy doradczej w postaci tzw. brokeringu edukacyjnego. Ponadto, powstanie Rejestr Usług Rozwojowych, czyli baza firm świadczących usługi edukacyjno-szkoleniowe.

Źródło: mrr.gov.pl

Sob., 2 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża