W świetle działu VIII Kodeksu postępowania administracyjnego każdemu zostało zagwarantowane prawo składania petycji, skarg i wniosków do organów państwowych, organów jednostek samorządu terytorialnego, organów samorządowych jednostek organizacyjnych oraz do organizacji i instytucji społecznych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu 10 października 2013 r. rozpatrywał sprawę ze skargi na uchwałę rady miejskiej w sprawie skargi na burmistrza. Jak wskazał Sąd zgodnie z art. 3 § 2 pkt 6 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje orzekanie w sprawach skarg na akty organów jednostek samorządu terytorialnego i ich związków inne niż określone w punkcie 5 (tj. akty prawa miejscowego), podejmowane w sprawach z zakresu administracji publicznej. Sądy administracyjne orzekają także w sprawach, w których przepisy ustaw szczególnych przewidują sądową kontrolę (§ 3 art.3).
Należy w tym miejscu wskazać, że uchwał rady gminy podjęta w związku z rozpatrzeniem skargi na burmistrza nie stanowi aktu prawa miejscowego. Nie można jej także zaliczyć do aktów, o jakich mowa w cytowanym wyżej przepisie art.3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Została bowiem podjęta w związku ze skargą, wniesioną przez skarżącego w trybie przepisów działu VIII ustawy Kodeks postępowania administracyjnego i jest formą zawiadomienia skarżącego o sposobie załatwienia wniesionej skargi na działalność organu gminy.
Sąd wyjaśnił, że kontroli sądowo-administracyjnej nie podlegają sprawy ze skarg i wniosków, o których mowa w dziale VIII K.p.a. W postępowaniu tam uregulowanym nie rozstrzyga się bowiem żadnej sprawy administracyjnej, jedynie informuje o sposobie załatwienia wniesionej skargi. Poglądu tego nie zmienia fakt, że rozpatrzenie skargi przybrało formę uchwały, skoro w tej formie wyraża swoje stanowisko rada.
Konkludując: Uchwała podjęta przez radę miejską w trybie postępowania skargowego, regulowanego przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego, nie może być kwalifikowana jako akt podlegający zaskarżeniu na podstawie art. 101 ustawy o samorządzie gminnym.
Źródło: CBOSA