"Jasno przedstawione zagadnienie szkolenia", "dobrze przygotowane materiały", "możliwość konsultacji i porównania doświadczeń", "ciekawe materiały pomocnicze (wzory)", "przygotowanie merytoryczne", "przedyskutowanie zapisów w ustawie i wyjątków" - to opinie uczestników zakończonych właśnie szkoleń z zakresu zarządzania sektorem ochrony środowiska i rolnictwa w JST.
Związek Powiatów Polskich w okresie ostatniego półrocza zrealizował cykl szkoleń z zakresu zarządzania sektorem ochrony środowiska i rolnictwa w JST. Szkolenia skierowane były do przedstawicieli samorządów uczestniczących w projekcie "Innowacyjna i sprawna administracja źródłem sukcesu w gospodarce opartej na wiedzy", a realizowane były w południowo-zachodniej części Polski.
Cały cykl składał się z VI modułów tematycznych. Spotkania odbywały się w miesięcznych odstępach.
Zasadniczym celem szkoleń było zapoznanie się i pogłębiania wiedzy związanej z zarządzaniem świadczeniami usług w zakresie ochrony środowiska i rolnictwa.
Tematyka szkoleń dotyczyła takich zagadnień jak:
- Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji – procedury w kontekście kompetencji JST (Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko).
- Postępowanie z udziałem społeczeństwa w ramach procedury oceny oddziaływania na środowisko (Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko).
- Gospodarka odpadami – zakres kompetencji starosty oraz procedury i kryteria postępowania wynikające z Ustawy o odpadach i Ustawy Prawo ochrony środowiska.
- Prawo ochrony środowiska – kompetencje i obowiązki starosty wynikające z ustawy prawo ochrony środowiska w związku z projektowaną zmianą ustawy POŚ (projekt z 2.II.2013 r.).
- Pozwolenia wodnoprawne (Ustawa Prawo wodne).
- Kompetencje starosty i procedury postępowania w zakresie spraw dotyczących rolnictwa, rybactwa, leśnictwa i rybołówstwa.
Na zakończenie wszystkim uczestnikom wręczono certyfikaty.
Opisywane działania są kolejnymi - po szkoleniach z zakresu stosowania metody Programu Rozwoju Instytucjonalnego oraz z zakresu zarządzania infrastrukturą lokalną i drogami - szkoleniami kierowanymi do samorządowców uczestniczących w tym projekcie.
Sumarycznie w ramach tego jednego projektu Związek Powiatów Polskich planuje przeszkolić minimum 500 urzędników.
Projekt realizowany jest przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.