Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządom z województwa pomorskiego współdecydowanie na pewno się opłaci

Samorządom z województwa pomorskiego współdecydowanie na pewno się opłaci fotolia.pl

Trwa nabór samorządów do jednego z działań systemowego projektu „Decydujmy razem". Poznanie metod partycypacyjnego tworzenia i wdrażania strategii i programów lokalnych, wiedza o dobrych praktykach w tym zakresie, umiejętność prowadzenia konsultacji i pisania skutecznych strategii – znajomość tych zagadnień staje się coraz bardziej istotna dla nowoczesnych samorządów. Działania partycypacyjne będą ważnym elementem nowej perspektywy budżetowej 2014-2020.

Dla tych, którzy efektywne zarządzanie swoją gminą czy powiatem, stawiają za główny cel działań, projekt "Decydujmy razem" przygotował wyjątkową ofertę. Akademia Lokalnej Polityki Publicznej to bezpłatny, dwuetapowy pakiet edukacyjny: profesjonalne warsztaty i wizyty studyjne połączone z seminariami. Jej celem jest wspieranie partycypacji w kształtowaniu i realizacji skutecznych strategii rozwoju gmin, powiatów oraz dzielnic.

Warsztaty Akademii obejmują 4 obszary polityki publicznej: zrównoważony rozwój, przedsiębiorczość, zatrudnienie i integrację społeczną. Skupiamy się na tworzeniu dokumentów strategicznych przy udziale strony społecznej – mówi Agata Jagodzińska z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, organizatora Akademii – Uzupełnieniem wiedzy teoretycznej zaś, są wizyty studyjne zaplanowane w tych samorządach, gdzie takie dokumenty i działania były już prowadzone. To cenny element tych szkoleń, bo uczestnik może przyjrzeć się jak ten proces partycypacyjny był realizowany w praktyce.

Udział w Akademii to dobra inwestycja samorządów. Uczestnicy czerpać będą z doświadczeń systemowego projektu, który jest odpowiedzią na problemy związane z koniecznością zwiększania skuteczności funkcjonowania administracji publicznej w zakresie kreowania i realizacji swojej polityki. Partycypacyjny model współpracy zwiększa społeczne zaangażowanie i współodpowiedzialność za decyzje podejmowane na poziomie samorządów. Prowadzi to do poprawy jakości programów/strategii gmin i powiatów, co w kolejnych etapach przekłada się na skuteczniejsze i efektywniejsze działania w zakresie planowania połączonego z diagnozą problemów społecznych. W przypadku sytuacji kryzysowych, zdobyte podczas Akademii umiejętności ułatwiają prowadzenie negocjacji a także pomagają w aktywizacji lokalnej społeczności.

Do Akademii organizatorzy zapraszają wójtów, burmistrzów, starostów, naczelników wydziałów oraz sekretarzy, pełnomocników ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, przewodniczących rad, radnych oraz innych delegowanych przez urząd pracowników chcących wziąć udział w warsztatach i wizytach studyjnych.

Najbliższe warsztaty zaplanowano w województwie pomorskim:

  • 14-15 października 2013 - Starogard Gdański - Integracja społeczna
  • 16-17 października 2013 - Gdańsk - Zrównoważony rozwój
  • 22-23 października 2013 - Słupsk - Przedsiębiorczość i zatrudnienie

Po zakończeniu warsztatów planowana jest wizyta studyjna.

Do tej pory w ramach Akademii Lokalnej Polityki Publicznej odbyło się 31 warsztatów i 8 wizyt studyjnych. Łącznie w zajęciach uczestniczyło już blisko 400 uczestników z ponad 200 polskich samorządów.

Więcej informacji o ALPP i dokumenty rejestracyjne: www.decydujmyrazem.pl/akademia

Źródło: Fundacja Fundusz Współpracy

Niedz., 29 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka