Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak zaangażować mieszkańców w segregowanie odpadów?

Jak zaangażować mieszkańców w segregowanie odpadów? fotolia.pl

Każdego roku każdy z nas wytwarza ponad 320 kg śmieci. Każdego roku w Polsce produkujemy średnio 12 milionów ton śmieci. Z tego zaledwie 11% trafia do recyklingu, a reszta zalega na wysypiskach. Szacuje się, że 30% Polaków nie płaciło za wywóz śmieci. 2,5 miliona odpadów rocznie trafia do przydomowych pieców lub na nielegalne wysypiska, większość śmieci trafia na dzikie wysypiska do lasów.

Ministerstwo Środowiska wspiera samorządy w edukacji mieszkańców - przygotowało przewodnik, w którym podpowiada jak zaangażować mieszkańców w segregowanie odpadów. Publikacja przeznaczona jest dla urzędników gminnych odpowiedzialnych za działania komunikacyjne związane z nowym systemem gospodarowania odpadami. Każda gmina ma obowiązek osiągnięcia określonych poziomów segregacji i odzysku.

Do końca 2020 r: celem jest osiągnięcie 50% recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła;  osiągnięcie 70% recyklingu i odzysku odpadów budowlanych i rozbiórkowych i ograniczenie do 35% składowania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji.

Zadaniem każdej gminy jest dostarczenie mieszkańcom praktycznych informacji: jak segregować, jakie są zasady odbioru śmieci i gdzie oddać odpady nietypowe. W poradniku resortu środowiska można znaleźć informacje jak komunikować się z mieszkańcami w sprawie odpadów. Jakie wykorzystać kanały komunikacyjne by skutecznie dotrzeć z informacją, w jaki sposób budować komunikaty i jak wykorzystać potencjał lokalnych organizacji by wspólnie zadbać o środowisko.

Poradnik dostępny jest na stronie resortu środowiska.

Źródło: www.naszesmieci.mos.gov.pl, www.mos.gov.pl

Pon., 30 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna