Krynica Zdrój, Myślenice i Siepraw znalazły się w czołówce rankingu zorganizowanego przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie przy współpracy z Urzędem Statystycznym w Krakowie.
Ideą Rankingu Gmin Małopolski jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego w Małopolsce.
Wskaźniki wykorzystane w ustalaniu hierarchii obejmują dane uwzgledniające zarówno sytuację gospodarczą gminy jak i poziom edukacji czy nakłady na ochronę środowiska. Na ich podstawie obliczono syntetyczny wskaźnik rankingowy.
Przyjęte wskaźniki cząstkowe obejmują:
- Dochody własne na jednego mieszkańca.
- Wydatki majątkowe inwestycyjne na jednego mieszkańca.
- Wydatki na administrację publiczną na jednego mieszkańca.
- Wydatki majątkowe inwestycyjne na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska na jednego mieszkańca.
- Środki europejskie pozyskane przez gminę na jednego mieszkańca.
- Ilość podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w rejestrze REGON na 1 tys. mieszkańców.
- Wyniki sprawdzianów w szóstej klasie szkoły podstawowej oraz egzaminów gimnazjalnych.
- Udział ludności w wieku produkcyjnym w ludności ogółem.
- Saldo migracji na 1 tys. mieszkańców.
- Liczba czytelników bibliotek publicznych na 1 tys. mieszkańców.
- Ilość udzielonych noclegów na 1 tys. mieszkańców.
Wykorzystane dane oparte są o informację statystyczną za rok 2012 zebraną przez Urząd Statystyczny w Krakowie. Ocenie poddane były wszystkie gminy Województwa Małopolskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa – w sumie 179 gmin.
Zdaniem organizatorów ranking jest okazją do przyjrzenia się stanowi rozwoju społeczno-gospodarczego Małopolski. Corocznie organizowany ranking ma stać się przedsięwzięciem o szczególnym znaczeniu dla województwa, wprowadzając do publicznej debaty zasadę oceny samorządów przy pomocy wskaźników liczbowych. Przeprowadzone analizy statystyczne mogą stać się podstawą poważnej dyskusji zarówno nad rozwiązaniami bieżącymi, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju regionu.
Więcej informacji na stronie http://www.mistia.org.pl/