Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Karta pojazdu – nowe rozdanie ministra infrastruktury

Dotarło do nas pismo Ministra Infrastruktury do Sekretarza Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, dotyczące problemu zwrotu nadpłaty z tytułu wydania karty pojazdu.

Kwestia ta obrosła już wieloletnią historią, a mimo podejmowania różnych działań przez pojedyncze powiaty i ZPP, wciąż nie znajduje rozstrzygnięcia.
Pismo cytujemy w całości:

„Nawiązując do deklaracji Pana Olgierda Romana Dziekońskiego Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Współprzewodniczącego Zespołu Infrastruktury Rozwoju Regionalnego, Polityki Regionalnej i Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego - dotyczącej poinformowania strony samorządowej o planowanym spotkaniu z Panem Ministrem Michałem Boni w sprawie karty pojazdu - uprzejmie przedstawiam wyjaśnienia o okolicznościach i działaniach podjętych w tym zakresie.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 stycznia 2006 r. uznający przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. określające wysokość opłaty za wydanie karty pojazdu za niezgodne z art. 92 i art. 217 Konstytucji RP oraz art. 77 ust. 4 pkt 2 ustawy - Prawo o ruchu drogowym - spowodował skutki, które powodują że samorządy powiatowe postulują o wprowadzenie rozwiązań gwarantujących powiatom rekompensatę finansową za utracone wpływy z tytułu zwrotu właścicielom pojazdów nadpłaty za wydanie kart pojazdu wraz z kosztami sądowymi i ustawowymi odsetkami.

 

W 2009 i 2010 r. podejmowałem inicjatywę rozpatrzenia tej sprawy z udziałem Sekretarza Stanu
w Ministerstwie Finansów - Pani Elżbiety Suchockiej-Roguskiej i Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - Pana Piotra Stachańczyka. Sprawa była również omawiana przez Zespół Infrastruktury, Rozwoju Regionalnego, Polityki Regionalnej i Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz przez Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych KWRziST, który negatywnie odniósł się do propozycji zgłaszanej przez powiaty, dotyczącej przeznaczenia środków rezerwy subwencji, o której mowa w art. 36 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, dla powiatów dokonujących zwrotu opłaty za kartę pojazdu.

Mając na uwadze ustalenia Zespołu Infrastruktury KWRiST, wystąpiłem do Ministra Pana Michała Boni Przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów pismem Nr TD4-073–19/2010 z dnia 19 kwietnia 2010 r. o spotkanie w tej sprawie z udziałem MF i MSWiA oraz reprezentacji strony samorządowej.

W otrzymanej odpowiedzi Pan Minister zaproponował rozpatrzenie tego tematu przez właściwe resorty i podmioty.
Następnie Ministerstwo Infrastruktury zostało poinformowane przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa o sprawach z powództwa powiatów Bielskiego i Ostrowskiego przeciwko Skarbowi Państwa - Ministrowi Infrastruktury o zapłatę włącznie ze zwrotem kosztów procesu z tytułu zwrotu opłat przez te powiaty nadpłat za wydane karty pojazdu. Po czym Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa poinformowała pisemnie dnia 24 czerwca 2010 r. Ministra Infrastruktury o wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia z dnia 10 maja 2010 r. sygn. akt VI C 74/10, na mocy którego zostało oddalone powództwo Powiatu Ostrowskiego przeciwko Skarbowi Państwa-Ministrowi Infrastruktury. Oceniam, że rozstrzygnięcie jak w załączonym wyroku zmienia kierunek rozpatrzenia sprawy postulatów samorządu powiatowego o rekompensatę finansową za utracone wpływy z tytułu zwrotu właścicielom pojazdów nadpłaty za wydanie kart pojazdu. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że Minister Infrastruktury nie jest właściwym do podejmowania rozwiązań w obszarze finansów i budżetu, w tym dochodów jednostek samorządu terytorialnego.

W tej sytuacji wystąpiłem pismem z dnia 15 lipca 2010 r. Nr TD4-073-34/10 do Pani Hanny Majszczyk Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów informując o skutku oddalonego powództwa przeciwko Skarbowi Państwa - Ministrowi Infrastruktury i potrzebie zajęcia stanowiska przez resort finansów w świetle kształtującego się orzecznictwa sądów. Wobec powyższego stanowisko MF będzie kluczowe dla strony samorządowej, której przekażę otrzymaną odpowiedź tego resortu.”

(-) Tadeusz Jarmuziewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury

Niedz., 8 Sp. 2010 0 Komentarzy Dodane przez: