"Gospodarka odpadami – zakres kompetencji starosty oraz procedury i kryteria postępowania wynikające z Ustawy o odpadach i Ustawy Prawo ochrony środowiska" to tematyka szkoleń jakie w dniach 11 i 12 września br. miały miejsce w Zielonej Górze i Krapkowicach. Szkolenia skierowane były do przedstawicieli samorządów uczestniczących w projekcie "Innowacyjna i sprawna administracja źródłem sukcesu w gospodarce opartej na wiedzy", a zorganizowane zostały przez Związek Powiatów Polskich.
Warsztaty były kolejnym spotkaniem w ramach sześciomodułowego cyklu. Osoby delegowane przez samorządy uczestniczące w projekcie w miesięcznych odstępach spotykają się celem pogłębiania wiedzy w zakresie zarządzania sektorem ochrony środowiska i rolnictwa.
Poruszana podczas szkolenia tematyka to: "Gospodarka odpadami – zakres kompetencji starosty oraz procedury i kryteria postępowania wynikające z Ustawy o odpadach i Ustawy Prawo ochrony środowiska, w tym:
- wydawania pozwoleń na wytwarzanie odpadów;
- zatwierdzania programów gospodarki odpadami niebezpiecznymi;
- informacja o wytwarzanych odpadach oraz sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami;
- zezwolenie na prowadzenie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów;
- zezwolenie na zbieranie lub transport odpadów;
- inne decyzje starosty wynikające z UoO:
- zatwierdzanie instrukcji eksploatacji składowiska odpadów;
- zgoda na zamknięcie składowiska odpadów lub jego wydzielonej części".
Wykładowcą była Pani Romana Toft, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Międzynarodowego na Uniwersytecie Św. Tomasza w St. Paul (Minnesota, USA). Posiadająca wieloletnie doświadczenie w zakresie doradztwa dla samorządów lokalnych, spółek komunalnych oraz prywatnych inwestorów.
Sumarycznie w ramach tego jednego projektu Związek Powiatów Polskich planuje przeszkolić minimum 500 urzędników.
Projekt realizowany jest przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.