10 września 2013 r. w Łagowie koło Zgorzelca odbyła się inauguracja cyklu Regionalnych Konferencji Klimatycznych w ramach projektu Dobry Klimat dla Powiatów. Uczestnikami konferencji byli członkowie Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego oraz przedstawiciele lokalnych instytucji działających na rzecz szeroko rozumianej ochrony klimatu i środowiska. Obecny był także Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Marek Tramś, Starosta Polkowicki.
Związek Powiatów Polskich oraz Instytut na rzecz Ekorozwoju realizują wraz ze 115 stoma powiatami projekt Dobry Klimat dla Powiatów. Projekt jest realizowany przy udziale środków Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Jednym z działań w tym projekcie jest wspólna z Konwentami Powiatów organizacja 16 jednodniowych konferencji regionalnych, w okresie od września 2013 r. do kwietnia 2014 r.
Pierwsza sesja konferencji w Łagowie poświęcona była dorobkowi projektu, w tym między innymi wynikom debat klimatycznych, które odbyły się w prawie dziewięćdziesięciu powiatach. Przedstawił go Koordynator projektu Wojciech Szymalski z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Uczestnikom konferencji przedstawiono także wyniki i znaczenie obliczenia tzw. śladu węglowego. Następnie uczestnicy konferencji, starostowie i osoby zajmujące się sprawami środowiska, zapoznali się z istniejącymi sieciami i porozumieniami na rzecz ochrony klimatu, zarówno krajowymi, jak i międzynarodowymi.
Następnie odbyła się dyskusja panelowa pt. „Powiat liderem ochrony klimatu w regionie” z udziałem Starosty Zgorzeleckiego Artura Bielińskiego, Pełnomocnika Marszałka Dolnośląskiego ds. OZE Pawła Karpińskiego i Wojciecha Szymalskiego, koordynatora projektu.
Trzecia część konferencji poświęcona była źródłom finansowania ochrony klimatu i adaptacji do zmian klimatu. Przedstawione zostały unijne i krajowe źródła finansowania ochrony klimatu i adaptacji w nowej perspektywie budżetowej 2014-2020. Ponadto zaprezentowane zostały bankowe instrumenty wspierające przedsięwzięcia ochrony klimatu. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się jakie projekty będą mogły liczyć na finansowe wsparcie. Na temat źródeł finansowania krajowego na ochronę klimatu mówił Marek Mielczarek, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, a bankowe instrumenty finansowania ochrony klimatu wskazał Paweł Chodak, Doradca Korporacyjny ds. Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych Banku Ochrony Środowiska.
Nomen omen na sali obrad panował bardzo dobry klimat i toczyła się żywa dyskusja, przede wszystkim dotycząca, co zrozumiałe, przyszłości i rozwoju różnorodnych źródeł energii w kontekście ochrony klimatu i środowiska. Wskazywano także na wielkie, korzystne zmiany w regionie, a ich symbolem jest to, że szary kiedyś śnieg teraz jest znowu biały.
Całość konferencji prowadził Tadeusz Narkun z ZPP, zastępca koordynatora projektu.