Chorzów, Ruda Śląska i Świętochłowice pozyskały środki unijne na stworzenie wspólnej koncepcji zagospodarowania terenów na styku tych miast. Władze samorządowe liczą na wykorzystanie potencjału rozwojowego regionu, zaangażowanie mieszkańców w projekt i wsparcie Unii Europejskiej w kolejnym rozdaniu funduszy.
Projekt „Zintegrowane podejście do problemów obszarów funkcjonalnych na przykładzie Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic" oficjalnie zainaugurowano 6 września w chorzowskim Urzędzie Miasta. Przedstawiciele władz trzech miast zgodnie zapewniali jak bardzo ważna jest współpraca i połączenie sił.
„Wspólnie tworzymy ogromny obszar zamieszkały przez ponad 300 tysięcy ludzi. Łączy nas bardzo dużo, w tym historia, a także problemy. Mamy trudne obszary, dzielnice, które chcemy zrewitalizować. Cieszę się, że realizujemy ten projekt dofinansowany w 90 procentach przez Unię Europejską" – mówił w imieniu lidera projektu Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych.
„Udało się nam pozyskać środki z Unii Europejskiej, co jest bardzo ważne. Naszym celem jest stworzenie m.in. wspólnej strategii rozwoju. W czym, w co wierzę, pomogą nam mieszkańcy. Chcemy wykreować wiele miejsc atrakcyjnych nie tylko dla naszych mieszkańców, ale także dla osób przyjezdnych. Współpraca to szansa na wzajemny rozwój. Razem możemy przecież więcej. Liczymy także na to, że w przyszłym roku będą mogły zostać zrealizowane nasze projekty dzięki wsparciu Unii" – przyznał Michał Pierończyk, zastępca prezydenta Rudy Śląskiej.
„Ten projekt jest także szansą na poprawienie jakości życia w mieście. Dlatego liczmy na uwagi, wparcie i zaangażowanie mieszkańców. Nasze miasta łączy przecież nie tylko wspólna historia ale i teraźniejszość" – dodał Mirosław Adamski, pełnomocnik prezydenta Świętochłowic.
M. Michalik zaznaczył, że obszar trzech miast stanowi zwarty i niemal jednorodny pod względem struktury przestrzennej teren wokół, którego koncentrują się funkcje gospodarcze i społeczne. Podkreślił, że dzięki unijnym środkom będzie można jeszcze efektywniej wykorzystać ten potencjał.
Projekt realizowany będzie do 15 marca 2015 roku. Jego koszt to 2 915 000 zł, z czego 2 623 500 zł, co stanowi 90 proc. kosztów projektu, dofinansowała Unia Europejska.
Źródło: miasto3.com