Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ocena okresowa pracownika samorządowego będącego radcą prawnym

Ocena okresowa pracownika samorządowego będącego radcą prawnym fotolia.pl

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym. Ocenie podlegają zatem również radcy prawni zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę, ponieważ zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym do ustawy zajmują stanowisko urzędnicze. Należy zatem pamiętać, że zgodnie z art. 16 ustawy o radcach prawnych oceny pracy zawodowej radcy prawnego dokonuje kierownik jednostki organizacyjnej, po zasięgnięciu opinii radcy prawnego wskazanego przez radę okręgowej izby radców prawnych.

W praktyce powyższe oznacza tyle, że pracodawca samorządowy, aby nie spotkać się z zarzutem naruszenia przepisów przy dokonywaniu oceny okresowej, powinien stosować zarówno przepisy ustawy o pracownikach samorządowych jak i przepisy ustawy o radach prawnych tzn. przed dokonaniem oceny pracownika powinien skierować wniosek do okręgowej izby radców prawnych o wyznaczenie radcy prawnego do wydania opinii w przedmiocie oceny pracy zawodowej radcy i przed dokonaniem oceny na tę sporządzenie tej opinii zaczekać.

Powyższe potwierdzają wyroki Sądu Okręgowego w Warszawie XXI Wydział Pracy z dnia 4 czerwca 2012 r. sygn. akt XXI P 209/11 oraz Sądu Apelacyjnego w Warszawie II Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 6 grudnia 2012 r., sygn. akt III APa 52/12. Powołane orzeczenia dotyczyły co prawda oceny radców prawnych będących pracownikiem służy cywilnej, niemniej jednak wobec podobnego charakteru regulacji dotyczących oceny pracowników tezy zawarte w uzasadnieniach obu orzeczeń można przenieść na grunt przepisów ustawy o pracownikach samorządowych.

W uzasadnieniu powołanego wyroku Sądu Okręgowego wskazano m.in., że grupa zawodowa – radcowie prawni – w ustawie o radcach prawnych mają bowiem zagwarantowane, że ocena ich pracy zawodowej będzie dokonywana przy udziale radcy prawnego, wizytatora powołanego przez radę okręgową izby radców prawnych. Późniejsze wejście w życie ustawy o służbie cywilnej nie spowodowało uchylenia tychże przepisów. W uzasadnieniu wyroku Sąd Apelacyjny wskazał natomiast iż obowiązek zasięgnięcia przy ocenie radcy prawnego – opinii radcy prawnego wskazanego przez radę okręgowej izby radców prawnych, jest adresowany do pracodawcy bez względu na jego charakter i status, a pracodawca ten winien zasięgać tej opinii w każdym przypadku dokonywania przewidzianej prawem oceny pracy zawodowej radcy prawnego, w tym przy sporządzaniu ocen okresowych, a na na obowiązek stosowania przepisów wskazanej ustawy o radcach prawnych w zakresie zasięgania opinii nie ma wpływu sposób organizacji pracy w jednostce organizacyjnej zatrudniającej radcę prawnego i usytuowanie stanowiska radcy prawnego w jednostce.

Źródła: www.dsc.kprm.gov.pl; Portal Orzeczeń Sadów Powszechnych

Wt., 6 Sp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel