Jak pisze redakcja, dziewięcioletnia historia Rankingu Samorządów pokazuje, że niektórym gminom udaje się utrzymać w ścisłej czołówce przez lata. Analiza wyników dziewiątej edycji rankingu pokazuje, że trudna sztuka prowadzenia zrównoważonego rozwoju niektórym samorządom udaje się znakomicie.
Długodystansowcy
Niekwestionowanym liderem długiego dystansu (w kategorii miast na prawach powiatu) jest Poznań. Aż osiem razy znalazł się na podium (raz nie brał udziału w rankingu), w tym sześć razy zajmując pierwsze miejsce. Bardzo dobrze wypadają też Sopot i Gdynia. Sopot brał udział w rankingu siedem razy i siedem razy trafił do pierwszej dziesiątki, przy czym raz zajął pierwsze miejsce i raz 10. Gdynia również siedem razy znalazła się w ścisłej czołówce z miejscami od trzeciego do dziewiątego. Trzecie miasto z pomorskiej trójki, Gdańsk, także bardzo dobrze sobie radzi w rankingu - sześciokrotna obecność w pierwszej dziesiątce. Co ciekawe, Gdańsk zaczynał od 22. miejsca w pierwszej edycji, dziś zajmuje drugie, a rok temu było to pierwsze miejsce. Szczecin także sześć razy znalazł się wśród najlepszych, ale zajmował miejsca od piątego do ósmego. Kilka miast po pięć razy mieściło się w pierwszej dziesiątce: Kraków, Wrocław, Zielona Góra. Ani razu w zestawieniu dziewięciolecia nie pojawiły się Olsztyn, Kielce i Gorzów Wielkopolski, tylko po jednym razie: Opole, Białystok, Lublin i Rzeszów. Choć najwięcej miast na prawach powiatu jest na Śląsku, to niewiele jest takich, które były wielokrotnie w ścisłej czołówce rankingu. Częstochowie zdarzyło się to cztery razy, a Rybnikowi trzy razy.
Duży ruch wśród średnich i małych
Wśród gmin miejskich i wiejsko-miejskich występuje o wiele większa rotacja. Ale i tu nietrudno wyłuskać liderów. Za takiego niewątpliwie można uznać gminę Dzierżoniów (woj. dolnośląskie), która trafiała do grona najlepszych sześć razy i zajmowała miejsca od pierwszego do szóstego. Świetnie radzą sobie też: Kórnik (woj. wielkopolskie) i Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie). Po pięć razy były w czołówce. Obie gminy znalazły się też raz na najwyższym podium. Kąty Wrocławskie dostały się do ścisłej czołówki cztery razy (w tym raz pierwsze miejsce), a po trzy razy: Aleksandrów Łódzki (woj. łódzkie), Choroszcz (Podlasie), Dobczyce (Małopolska), Grodzisk Mazowiecki (Mazowsze) i Puławy (woj. lubelskie).
Wśród gmin wiejskich także zmiany
W kategorii gmin wiejskich również nastąpiła zmiana miejsc, ale i tu znalazły się trzy gminy, które na dziewięć edycji rankingu sześć razy zajmowały pozycje w pierwszej dziesiątce. Są to Zielonki (woj. małopolskie), Zabierzów (także małopolskie) oraz Świdnica (woj. lubuskie). Dodatkowo Zielonki i Zabierzów były na najwyższym stopniu podium. Stepnica (woj. zachodniopomorskie) i Mszana Dolna (Małopolska) trafiły do grona najlepszych cztery razy, przy czym Stepnica aż dwa razy zajmowała pierwsze miejsce. Kobierzycom (woj. dolnośląskie), Kobylance (woj. zachodniopomorskie), Konopiskom (woj. śląskie) i Morawicy (woj. świętokrzyskie) zdarzyło się to po trzy razy. W tej kategorii rankingu w sumie najlepsze są gminy z Małopolski. Aż 23 razy zajmowały miejsca w pierwszej dziesiątce. To prawie trzy razy więcej niż gminy z woj. zachodniopomorskiego (dziewięć razy) czy lubuskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego (po osiem razy). Natomiast gminy wiejskie z woj. lubelskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego trafiały do pierwszej dziesiątki rankingu sporadycznie.
Regionalne zróżnicowanie
Patrząc pod kątem regionalnym, najlepsze okazują się gminy z woj. dolnośląskiego. Przez dziewięć lat miejsca w pierwszej dziesiątce zajmowały aż 16 razy. Kolejne w rankingu są gminy miejskie i wiejsko-miejskie z Wielkopolski (12 razy). Dobrze wypadają gminy zachodniopomorskie (dziewięć razy w czołówce) i lubuskie (osiem). W sumie górują więc województwa Polski zachodniej. Mazowsze ma też osiem gmin, ale w opinii redakcji, jak na potencjał tego regionu, to kiepski wynik. Gorzej jest w regionach słabo rozwiniętych. Z woj. kujawsko-pomorskiego i świętokrzyskiego nie ma ani jednej gminy, która chociaż raz przez dziewięć lat zajęłaby wysoką pozycję. Z woj. opolskiego i podkarpackiego można znaleźć po jednej takiej gminie.
Źródło: rp.pl