Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Miejski Obszar Funkcjonalny Miasta Puławy - inwestycje, które mogą być realizowane

Miejski Obszar Funkcjonalny Miasta Puławy - inwestycje, które mogą być realizowane fotolia.pl

Remont starego mostu na Wiśle, budowa dróg, ale także kolejka linowa nad Wisłą czy wieża widokowa - dokumentację m.in. na te projekty Puławy i ościenne gminy chcą wykonać za unijne pieniądze.

Przejęcie przez gminę oraz miasto Puławy starego mostu na Wiśle od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wpędziło oba samorządy w duże tarapaty. Most jest w złym stanie technicznym i wymaga natychmiastowego remontu. Zarząd Inwestycji Miejskich w Puławach ogłosił już przetarg na wykonanie dokumentacji kompleksowego remontu. Sam projekt to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. – Te koszty i tak musielibyśmy ponieść. A dzięki porozumieniu miasta i gmin uda się odzyskać te pieniądze – mówi Janusz Grobel, prezydent Puław.

Chodzi o budowę w ramach możliwości jakie dało utworzenie tzw. Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Puławy. W działanie to wpisują się takie inwestycje, które mają w jakiś sposób łączyć sąsiednie gminy z miastem Puławy. Przedstawiciele miasta Puławy, Kazimierza Dolnego, Janowca, Końskowoli i gminy Puławy podpisali umowę na realizację projektu. Wspólnie mają szansę zdobyć blisko 2,7 mln złotych, które będą mogli wydać na dokumentację takich inwestycji.

Puławy oprócz mostu myślą również o dokumencie planistycznym wyznaczającym kierunki rozwoju dla całego miasta, mini spalarni dla Zakładu Usług Komunalnych oraz projektu budowy ulicy Piasecznica, która w przyszłości pozwoli omijać osiedle Włostowice kierowcom jadącym od strony Kazimierza Dolnego.

Końskowola zamierza zaprojektować budowę drogi Skowieszyn–Puławy, dzięki czemu pojawi się nowy wjazd do miasta na przedłużeniu ul. Górnej. Ponadto gmina myśli o projekcie drogi w miejscowości Rudy oraz remoncie ul. Żyrzyńskiej w Końskowoli. – Chcemy także przystosować rzekę Kurówkę dla kajakarzy i uporządkować nabrzeża na odcinku od Chrząchowa, aż prawie do ujścia do Wisły – mówi Stanisław Gołębiowski, wójt Końskowoli.

Janowiec przygotuje plany zagospodarowania przestrzennego. Ale odświeży też stary projekt budowy kolejki linowej nad Wisłą do Kazimierza. – Wraz z powstającym parkiem rozrywki w Trzciankach i zalewem w Janowicach to atrakcje dla mieszkańców Puław – wylicza Tadeusz Kocoń, wójt Janowca.

Kazimierz Dolny chce zamówić koncepcję wykorzystania kamieniołomów oraz dokumentację na budowę dróg do promu. Poza tym weźmie się za nawierzchnię Dużego i Małego Rynku oraz przygotuje koncepcję nocnej iluminacji tych miejsc.

Z kolei gmina Puławy oprócz starego mostu wspólnie z miastem, zajmie się także zmianami planów zagospodarowania, rozbudową ujęcia wody w Gołębiu, budową dróg oraz pomysłem na turystyczne wykorzystanie wzgórza w Górze Puławskiej. – Po to, żeby ewentualnie w przyszłości zbudować tam np. wieżę widokową, z której będzie można oglądać panoramę Puław – opowiada Krzysztof Brzeziński, wójt gm. Puławy.

Zanim jednak samorządy zdobędą dofinansowanie na dokumentację dla swoich inwestycji, powstanie jeszcze diagnoza, czyli dokument, który wskaże zależności między miastem i sąsiednimi gminami. To od niego będzie zależeć, które projekty zdobędą pieniądze z Unii Europejskiej.

Źródło: mmpulawy.pl

Niedz., 21 Lp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka