Na tytułowe pytania - zadane w ramach akcji „Partnerstwo Publiczno-Prywatne – doradcy podpowiadają" - odpowiedziała Dominika Nowosińska – doradca techniczny z Mott MacDonald. Odpowiedź tą cytujemy poniżej w całości.
Ekspert odpowiada: "W pierwszej fazie kwalifikacji watro zwrócić uwagę na wielkość i potencjał firmy wykonawczej (partnera prywatnego) – zadaje się tutaj pytania np. nt. jej sytuacji finansowej, ekonomicznej możliwości udzielenia gwarancji spółki matki. Trzeba pamiętać, że dla realizacji kompleksowego przedsięwzięcia typu PPP firmy często łączą się w konsorcja czy też powołują do realizacji spółki celowe. Warto zatem zrozumieć jaki wkład inwestycyjny oraz pozycję finansową ma każdy z parterów w konsorcjum czy też właściciele spółki celowej.
Niemniej istotne jest doświadczenia przy realizacji podobnych projektów (budowlane czy związane z eksploatacją), wybór partnera prywatnego z odpowiednim doświadczeniem
pozwoli podmiotom publicznym zwiększyć efekt prowadzonych negocjacji, czy skorzystać z wiedzy i doświadczeń sektora prywatnego w konstrukcji przedmiotu zamówienia, na co pozwala prowadzony dialog konkurencyjny (może dotyczyć także aspektów technicznych udzielanego zamówienia)."
Na co zwrócić uwagę przy wyborze inwestora/partnera prywatnego (które z warunków udziału w postępowaniu, wymagań od wykonawcy są najbardziej wymierne)?
Ekspert odpowiada: "W pierwszej fazie kwalifikacji watro zwrócić uwagę na potencjał i doświadczenie firmy wykonawczej.
Kryteria oceny ofert tworzone są w fazie koncepcji projektu i zależą od indywidualnych wymagań technicznych/ finansowych i prawnych projektu. Dokładne sprecyzowanie i komunikacja tych wymagań do partnera prywatnego w trakcie trwania przetargu są ogromnie istotne i przyczyniają się do przyszłego sukcesu przedsięwzięcia PPP.
Należy też pamiętać, że cena nie powinna być najważniejszym kryterium. Zamawiający powinien mieć możliwość analizy proponowanej ceny z uwzględnieniem potencjalnych ryzyk dla podmiotu publicznego (każde ryzyko wiąże się ze wzrostem ceny)."
Źródło: ppportal.pl