Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Precz z azbestem

Precz z azbestem fotolia.pl

W 40 małopolskich gminach rozpoczyna się program umożliwiający usuwanie i składowanie materiałów azbestowych pochodzących z budynków prywatnych i komunalnych. Projekt o wartości ok. 42 mln zł dofinansowany jest ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. W województwie małopolskim jest do usunięcia jeszcze około 93 tys. ton azbestu.

Inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest będzie prowadzona także w Krakowie i potrwa do końca sierpnia. Spis przeprowadzą upoważnieni ankieterzy. Jest to element Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Miasta Krakowa do 2032 roku.

W 2002 r. Rada Ministrów przyjęła Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009 - 2032. Jego głównym celem jest usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest; minimalizacja negatywnych skutków zdrowotnych powodowanych kontaktem z włóknami azbestu; likwidacja szkodliwego oddziaływania azbestu na środowisko.

Tempo usuwania wyrobów zawierających azbest utrzymuje się w Polsce na dość niskim poziomie. W latach 2003-2008 usunięto w kraju około 1 mln ton wyrobów zawierających azbest, a w 2009-2012 cztery razy tyle. Planuje się w kolejnych latach podwojenie tych ilości.

Azbest jest nazwą handlową włóknistych minerałów. Największa ilość azbestu, ponad 80 % zużywane było do produkcji azbestowo-cementowych wyrobów budowlanych. Wśród tych wyrobów dominowały płyty azbestowo - cementowe płaskie, faliste oraz płyty karo. Stosowane w przeszłości w budownictwie i innych dziedzinach gospodarki wyroby z udziałem azbestu, nie stanowią zagrożenia, dopóki materiały te są nieuszkodzone. Zagrożeniem może być ich niewłaściwe usuwanie, kiedy w czasie obróbki mechanicznej (m.in. kruszenia, łamania, zrzucania) następuje uwalnianie się włókien azbestowych do powietrza i zachodzi niebezpieczeństwo ich wdychania.

Budownictwo i materiały budowlane stanowią nadal największe potencjalne zagrożenie emisją azbestu do środowiska z uwagi na postępującą z upływem czasu ich degradację. Problemem jest niskie zaangażowanie właścicieli nieruchomości w usuwanie wyrobów z azbestem. Władze dofinansowują usunięcie szkodliwych materiałów, ale nie dają pieniędzy na nowy dach czy elewację, co zniechęca właścicieli do kosztownych inwestycji.

Usuwanie wyrobów zawierających azbest przynosi korzyści społeczne, ekonomiczne i ekologiczne polegające na: zmniejszeniu emisji włókien azbestu do środowiska; minimalizacji negatywnych skutków zdrowotnych, poprawie wyglądu zewnętrznego obiektów budowlanych i ich stanu technicznego.

Pon., 10 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: