Dwukrotne lub wielokrotne wydanie decyzji w postępowaniu odwoławczych, w tej samej sprawie, przez ten sam skład osobowy samorządowego kolegium odwoławczego, stanowi naruszenie zasady obiektywnego rozstrzygnięcia sprawy, dającego podstawę do wznowienia postępowania administracyjnego.
Zgodnie z art. 145 § 1 pkt 3 Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli decyzja wydana została przez pracownika administracji publicznej, który podlega wyłączeniu stosownie do art. 24, 25 27 Kpa. Członek organu kolegialnego podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu w sprawie w której brał udział w wydaniu zaskarżonej decyzji.
Na gruncie powyższych regulacji przyjąć należy, iż pojęcie brania udziału w wydaniu zaskarżonej decyzji odnosi się nie tylko do postępowania odwoławczego, ale również do przypadków, kiedy zaskarżenie decyzji realizowane jest w następstwie decyzji wydanej wcześniej przez ten sam skład osobowy. Chodzi zatem o środki zaskarżenia zwyczajne oraz nadzwyczajne.
Oznacza to więc tyle, że Ci sami członkowie samorządowego kolegium odwoławczego, którzy wydali decyzję, w tym samym postępowaniu nie mogą orzekać powtórnie.
W orzecznictwie istnieje utrwalony pogląd co do tego iż członkowie SKO, którzy brali udział w wydaniu decyzji administracyjnej w postępowaniu zwykłym, podlegają wyłączeniu od orzekania w postępowaniu nadzwyczajnym.
Nie można zaakceptować sytuacji kiedy SKO uchyla decyzje organu I instancji, zajmując określone stanowisko co do dalszych losów postępowania (udziela wytycznych organowi I instancji) a następnie w tym samym składzie rozpoznaje odwołanie od kolejnej decyzji pierwszoinstancyjnej (po ponownym rozpoznaniu sprawy) i wydaje decyzję.
Przesłanka wyłączenia członków SKO ma charakter bezwzględny i stanowi zachowanie szeroko pojętej zasady bezstronności i sprawiedliwości w prowadzonym postępowaniu administracyjnym.
Źródło: Orzecznictwo NSA, nieprawomocne