Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Innowacyjne Mazowsze

Innowacyjne Mazowsze fotolia.pl

Mazowsze jest kolejnym województwem, które przesłało do oceny przez Komisję Wspólną projekt swojej zaktualizowanej strategii rozwoju. W przypadku Mazowsza jako termin końcowy dokumentu Strategii przyjęto rok 2030, a za jego hasło nadrzędne - „Innowacyjne Mazowsze”.

Nadrzędnym celem Strategii jest spójność terytorialna (rozumiana jako zmniejszenie dysproporcji rozwoju w województwie mazowieckim) oraz wzrost znaczenia Obszaru Metropolitalnego Warszawy w Europie.

Interesująco zakreślony został system celów strategicznych, co jest związane z wyróżnieniem sześciu obszarów problemowych. Priorytetowy cel strategiczny został przypisany do obszaru „Przemysł i produkcja” i polegaja na rozwoju produkcji ukierunkowanej na eksport w przemyśle zaawansowanych i średniozaawansowanych technologii oraz w przemyśle i przetwórstwie rolno-spożywczym. Osiągnięcie tego celu będzie wymagało realizacji działań w takich kierunkach jak: tworzenie warunków do generowania i absorpcji innowacji, tworzenie warunków przyjaznych dla inwestorów i przedsiębiorców, umiędzynarodowienie gospodarcze, a także tworzenie warunków do zwiększenia inwestycji pozarolniczych.

Celowi priorytetowemu podporządkowano trzy dalsze cele strategiczne:

  • w obszarze gospodarki: wzrost konkurencyjności regionu poprzez rozwój działalności gospodarczej oraz transfer i wykorzystanie nowych technologii. Wykorzystywane i wzmacniane mają być specjalizacje regionalne. Nowe technologie mają być wspierane przede wszystkim w obszarze biotechnologii i biomedycyny, nanotechnologii, fotoniki i optoelektroniki, a także technologii informacyjno-komunikacyjnych i kosmicznych;
  • w obszarze przestrzeni i transportu: poprawę dostępności i spójności terytorialnej regionu oraz kształtowanie ładu przestrzennego;
  • w obszarze społeczeństwa: poprawę jakości życia oraz wykorzystanie kapitału ludzkiego i społecznego do tworzenia nowoczesnej gospodarki.

Równolegle przewidziane zostały dwa ramowe cele strategiczne:

  • zapewnienie gospodarce regionu zdywersyfikowanego zaopatrzenia w energię przy zrównoważonym gospodarowaniu zasobami środowiska (obszar środowiska i energetyki);
  • wykorzystanie potencjału kultury i dziedzictwa kulturowego oraz walorów środowiska przyrodniczego dla rozwoju gospodarczego regionu i poprawy jakości życia (obszar kultury i dziedzictwa).

Dokonywana jest jednocześnie terytorializacja celów przewidzianych w Strategii – w rozbiciu na obszary miejskie (ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy i jej obszaru metropolitalnego) i wiejskie. Wyróżniono również dwa typy obszarów strategicznej interwencji:

  • problemowe – obszary: ostrołęcko-siedlecki, płocko-ciechanowski oraz radomski;
  • bieguny wzrostu – Obszar Metropolitalny Warszawy.
Czw., 6 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski