Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz JST

Ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz JST fotolia.pl

Rada Ministrów przyjęła informację dotyczącą realizacji ustawy z 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, przedłożoną przez ministra administracji i cyfryzacji.

19 listopada 2007 r. weszła w życie ustawa o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Jej podstawowym celem była eliminacja zaniedbań w ujawnianiu w księgach wieczystych własności Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego. Ustawa nie nakładała nowych zadań na podmioty właściwe w sprawach gospodarki nieruchomościami, wprowadzała natomiast system egzekwowania wykonania obowiązków, określanych przepisami innych ustaw.

Z realizacją ustawy były problemy. Przede wszystkim nie wskazano w niej narzędzi infrastruktury teleinformatycznej pozwalających na sprawne i zestandaryzowane gromadzenie danych o nieruchomościach sektora publicznego. Zbyt krótkie były też terminy przewidziane dla podmiotów realizujących jej postanowienia.

Na podstawie doświadczeń związanych z funkcjonowaniem ustawy, resort administracji i cyfryzacji przygotował projekt jej nowelizacji, który rząd przyjął w marcu 2012 r. Zmieniona ustawa działa od sierpnia 2012 r. Przewidziano w niej rozwiązania, które usprawniają i upraszczają proces inwentaryzacji nieruchomości sektora publicznego i sprzyjają jego ujawnianiu w systemie ksiąg wieczystych.

W znowelizowanej ustawie przewidziano efektywniejszy i szybszy sposób przekazywania przez starostów i wojewodów danych z wykorzystaniem systemu Integrującej Platformy Elektronicznej. Wprowadzono obowiązek ścisłej współpracy starostów z marszałkami województw, wójtami, burmistrzami i prezydentami miast oraz innymi niż starostowie organami reprezentujących Skarb Państwa. Jednocześnie wojewodowie oraz Główny Geodeta Kraju, który kompletuje zestawienie zbiorcze nieruchomości sektora publicznego dla całego kraju, wyposażeni zostali w techniczne i prawne narzędzia monitorowania i egzekwowania postanowień ustawy. Wydłużono też terminy na dokończenie inwentaryzacji mienia, jak również ujawnienie prawa własności w księgach wieczystych – odpowiednio do 66 miesięcy i do 72 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

19 maja 2013 r. mija termin na uzupełnienie przez starostów wykazów nieruchomości sektora publicznego podlegających inwentaryzacji. Do dnia przygotowania tej informacji znaczna część starostów dokonała uzupełnienia danych w wykazach. W stosunku do 31 starostów podjęto dodatkowe czynności interwencyjne w celu doprowadzenia do sporządzenia kompletnych wykazów inwentaryzacyjnych. Do 19 lipca 2013 r. wojewodowie dokonają weryfikacji kompletności otrzymanych danych i przekażą je elektronicznie Głównemu Geodecie Kraju, który dokona uzupełnienia zestawienia zbiorczego nieruchomości sektora publicznego dla obszaru całego kraju. Jednocześnie trwać będzie proces przekazywania sprawozdań z realizacji obowiązku ujawnienia w księgach wieczystych prawa własności.

Kolejne informacje dotyczące dalszego przebiegu realizacji ustawy minister administracji i cyfryzacji przekaże rządowi do końca I kwartału 2014 r. i do końca II kwartału 2015 r. Z kolei Główny Geodeta Kraju do końca I kwartału 2015 r. – sporządzi wykaz nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego, dla których nie złożono wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności.

Źródło: KPRM

Pon., 20 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka