Czy do wszystkich uchwał zgromadzenia związku międzygminnego zastosowanie ma art. 71 ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym uchwały zgromadzenia związku międzygminnego podejmowane są bezwzględna większością głosów statutowej liczby jego członków?
Artykuł 71 ustawy o samorządzie gminnym, według którego uchwały zgromadzenia związku są podejmowane bezwzględną większością głosów statutowej liczby członków zgromadzenia, ma zastosowanie do trybu podejmowania wszystkich uchwał tego organu związku, w tym także do uchwał o charakterze personalnym takich jak wybór przewodniczącego zgromadzenia lub jego zastępcy. Nie dopuszczalne są więc żadne odstępstwa od tej regulacji.
Odpowiednie stosowanie do zgromadzenia związku międzygminnego przepisów ustawy o samorządzie gminnym, dotyczących rady gminy, przewidziane w art. 69 ust. 3 ustawy, może natomiast mieć miejsce tylko w sytuacji, gdy dana kwestia dotycząca zgromadzenia związku nie jest uregulowana w rozdziale 7 ustawy „Związki i porozumienia komunalne". Może to dotyczyć np. przyjęcia głosowania tajnego w wyborze przewodniczącego czy wiceprzewodniczącego zgromadzenia związku, ale na pewno nie zmiany trybu podejmowania uchwał bezwzględną większością głosów statutowej liczby członków zgromadzenia na określony dla wybory rady gminy w art. 19 ust. 1, tryb wyboru bezwzględną większością głosów co najmniej połowy ustawowego składu rady.
Nie jest więc możliwe podejmowanie uchwał zgromadzenia związku w trybie art. 19 ust. 1 i 4 w zw. z art. 69 ust. 3 ustawy, ponieważ tryb podejmowania uchwał zgromadzenia związku został uregulowany w art. 71 ustawy. Odpowiednie stosowanie w tym zakresie jest więc niedopuszczalne, a podjęcie przez zgromadzenie związku uchwały w trybie art. 19 ust. 1 i 4 w zw. z art. 69 ust 3 ustawy, jest działaniem sprzecznym z prawem.
Źródło: Orzecznictwo NSA