W polskim prawie jak i prawie Unii Europejskiej podkreśla się istotną rolę społeczeństwa w zapewnieniu właściwej ochrony środowiska.
Zapewnienie udziału społeczeństwa w ochronie środowiska ma na celu m.in.:
- wzrost społecznej świadomości zagadnień ochrony środowiska i pogłębienie rozumienia zagadnień środowiska i zrównoważonego rozwoju,
- zwiększenie zaufania do administracji i społecznego poparcia dla decyzji dotyczących środowiska,
- wzmocnienia odpowiedzialności administracji i jawności w podejmowaniu decyzji,
- poprawę jakości i wykonania decyzji.
Do obowiązków administracji należy: zapewnienie we właściwym terminie i ułatwianie dostępu do informacji o środowisku i jego ochronie, poprzez aktywne udostępnianie informacji, udostępnianie informacji na wniosek i tworzenie rejestrów ułatwiających dostęp do informacji.
Każdy obywatel ma prawo uzyskać informacje dotyczące:
- stanu elementów środowiska oraz wzajemnego oddziaływania między tymi elementami,
- emisji i zanieczyszczeń oddziałujących lub mogących oddziaływać na środowisko,
- środków i działań (w tym analiz gospodarczych i założeń), które mają faktycznie lub potencjalnie wpływ na poszczególne elementy środowiska lub ich ochronę oraz raportów w tym zakresie,
- stanu zdrowia, bezpieczeństwa i warunków życia ludzi w zakresie oddziaływania na nie stanu środowiska i emisji,
- stanu obiektów kultury oraz budowlanych w zakresie oddziaływania na nie stanu środowiska i emisji.
Organy administracji są zobowiązane do udostępniania określonych informacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych (zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227))
Starostowie udostępniają informacje dotyczące:
- wyników badań, dotyczących jakości gleby i ziemi,
- terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi oraz terenów, na których występują te ruchy,
- map akustycznych, sporządzanych na potrzeby oceny stanu akustycznego środowiska, w przypadku aglomeracji o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy oraz innych terenów, które mogą być określone w powiatowym programie ochrony,
- programów ochrony środowiska przed hałasem, dla terenów na których poziom hałasu przekracza poziom dopuszczalny, w przypadku aglomeracji o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy oraz innych terenów, które mogą być określone w powiatowym programie ochrony.
Marszałkowie województw udostępniają informacje dotyczące:
- programów ochrony powietrza, określonych na podstawie oceny poziomów substancji w powietrzu i klasyfikacji stref,
- planów działań krótkoterminowych, określanych w przypadku ryzyka występowania przekroczeń dopuszczalnych lub alarmowych poziomów substancji w powietrzu w danej strefie,
- map akustycznych, sporządzanych na potrzeby oceny stanu akustycznego środowiska,
- programów ochrony środowiska przed hałasem, dla terenów na których poziom hałasu przekracza poziom dopuszczalny,
- wytwarzania i gospodarowania odpadami, zgromadzonych w wojewódzkiej bazie danych.
Sposób udostępniania informacji, minimalny zakres oraz formę udostępniania informacji częstotliwość aktualizacji udostępnianych informacji są określone Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 23 listopada 2010 r. w sprawie sposobu i częstotliwości aktualizacji informacji o środowisku (Dz.U. 2010 nr 227 poz. 1485)
W kolejnym artykule przybliżymy zagadnienie dotyczące udziały społeczeństwa przy podejmowaniu decyzji dotyczących środowiska.
Źródło: informacje własne, www.ekoportal.gov.pl