Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na co szczególnie należy zwrócić uwagę przy konstruowaniu dokumentów przetargowych na inwestycję w formule PPP?

Na co szczególnie należy zwrócić uwagę przy konstruowaniu dokumentów przetargowych na inwestycję w formule PPP? fotolia.pl

Na tytułowe pytania - zadane w ramach akcji „Partnerstwo Publiczno-Prywatne – doradcy podpowiadają" - odpowiedziała Dominika Nowosińska – doradca techniczny z Mott MacDonald. Odpowiedź tą cytujemy poniżej w całości.

Ekspert odpowiada: "Najważniejszym zagadnieniem, na które należy zwrócić uwagę przy konstruowaniu struktury PPP oraz dokumentacji przetargowej, to oferowany podział ryzyk oraz jakość przygotowanej dokumentacji przetargowej, w tym samej umowy PPP. Warto pamiętać, że przy realizacji projektów PPP podmiot publiczny może skorzystać z trybu dialogu konkurencyjnego, a więc skorzystać z doświadczeń sektora prywatnego przy opisywaniu przedmiotu zamówienia, co może być kluczowe przy realizacji trudnych inwestycji, w realizacji których sektor publiczny nie posiada doświadczenia.

Podział ryzyka jest jednym z najważniejszych elementów, ze względu na fakt, że współpraca w ramach PPP dotyczy przedsięwzięć wieloletnich, finansowanych z budżetu podmiotów publicznych, a podział ryzyka jest kluczowym elementem oceny przedsięwzięcia PPP do długu publicznego zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych i reguł EUROSTAT. Odpowiedni podział ryzyka ma wpływ na ocenę atrakcyjności inwestycji dla podmiotu prywatnego oraz uzyskania finansowania przez banki.

Dokumentacja techniczna, która tworzy podwaliny przedsięwzięcia powinna skupiać się na zdefiniowaniu wyników, jakich oczekuje zamawiający od partnera prywatnego, a nie stworzeniu projektu budowlanego, który wykonawca ma po prostu zbudować i eksploatować. Dokumentacja (w tym umowa w formule PPP) powinna określać w sposób precyzyjny obowiązki poszczególnych stron, w tym w szczególności wymagania techniczne dla przyszłej inwestycji, zasady wynagrodzenia i obowiązki związane z późniejszą sprawozdawczością i monitoringiem. Jakość tych dokumentów jest bardzo ważna, gdyż zabezpiecza interesy zaangażowanych stron, w tym instytucji finansującej. Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do zwykłego zamówienia publicznego, to partner prywatny będzie zapewniał finansowanie projektu.

Dobrze skonstruowane PPP daje partnerowi prywatnemu możliwość dostosowania rozwiązań technicznych do celów zdefiniowanych przez zleceniodawcę. Znaczy to, że ryzyko projektowe (zaprojektuj i wybuduj) oraz eksploatacyjne spoczywa w rękach podmiotu prywatnego. To z kolei oznacza, że cena zaproponowana przez partnera prywatnego obejmuje całość nakładów inwestycyjnych, kosztów eksploatacyjnych oraz zysk partnera prywatnego rozłożone na cały okres trwania umowy w formule PPP. W konsekwencji, parter prywatny ponosi koszty zmian wynikające z nieprawidłowości w dokumentacji projektowej.

Dodatkowo należy zauważyć, że ze względu na fakt, iż jedną z podstawowych zasad PPP jest to, że zapłata wynagrodzenia następuje dopiero po oddaniu obiektu do użytkowania, partner prywatny posiada dodatkową motywację do zakończenia robót w terminie."

Źródło: ppportal.pl

Niedz., 21 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka