Informacje dotyczące wynagrodzenia osób zatrudnionych w urzędzie stanowią informacje publiczną i podlegają udostępnieniu jeżeli osoby te są funkcjonariuszami publicznymi bądź pełnią w organach władzy publicznej funkcje publiczną w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Czy wynagrodzenia osobowe (w tym także nagrody roczne) burmistrza i jego zastępców oraz sekretarza i skarbnika gminy są jawne i mogą zostać udostępnione na wniosek strony? Czy podlegają udostępnieniu jako informacja publiczna? Czy podobnie jest z wynagrodzeniami pozostałych pracowników urzędu? To pytanie pojawiło się w bazie dobrych praktyk prowadzonych przez MAiC.
Eksperci resortu administracji wyjaśniają, iż wynagrodzenie (zasadnicze wraz z dodatkami, premiami, nagrodami) burmistrza (wójta, prezydenta), jego zastępców, sekretarza oraz skarbnika gminy (a także kierowników jednostek organizacyjnych gminy oraz osób wydających decyzje administracyjne w imieniu wójta) podlega ujawnieniu na wniosek złożony w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, z zastrzeżeniem usunięcia danych osobowych oprócz imienia, nazwiska i stanowiska służbowego. Organ powinien mieć także na uwadze, iż fakt udostępnienia w Biuletynie Informacji Publicznej informacji o dochodach osiągniętych przez wójta, sekretarza, skarbnika, kierowników jednostek organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego poprzez publikację oświadczenia majątkowego nie oznacza, że w ten sposób są dostępne publicznie w BIP informacje zawarte w kartach wynagrodzeń. Informacje zawarte w kartach wynagrodzeń są informacjami bardziej szczegółowymi, określającymi poszczególne składniki wynagrodzeń faktycznie wypłacane i związku z tym podlegają udostępnieniu na zasadach określony w ustawie o dostępie do informacji publicznej.
Na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej udostępnieniu podlegają dane dotyczące osób pełniącą funkcję publiczną. Za taką osobę będzie uważany każdy, kto pełni funkcję w organach władzy publicznej lub też w strukturach jakichkolwiek osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, jeżeli funkcja ta ma związek z dysponowaniem majątkiem państwowym lub samorządowym albo zarządzaniem sprawami związanymi z wykonywaniem swych zadań przez władze publiczne, a także inne podmioty które tę władzę realizują lub gospodarują mieniem komunalnym, lub majątkiem Skarbu Państwa. Funkcję publiczną pełnią osoby, które wykonują powierzone im przez instytucje państwowe lub samorządowe zadania i przez to uzyskują znaczny wpływ na treść decyzji
o charakterze ogólnospołecznym. Jeżeli zatem informacja dotyczy osoby pełniącej funkcję publiczną i ma związek z wykonywanymi przez nią zadaniami lub sprawowaną funkcją, to dostęp do niej nie może zostać ograniczony na podstawie art. 5 ust. 2 uddip i podlegać będzie udostępnieniu.
Szczegółową odpowiedź na to pytanie, a także inne dotyczące spraw samorządowych można znaleźć w bazie dobrych praktyk prowadzonej przez MAiC w ramach projektu "Dobre prawo sprawne rządzenie". Resort administracji zamieszcza tam odpowiedzi ekspertów na zapytania ze strony jednostek samorządu terytorialnego. System doradztwa prawnego przewidziany jest dla jednostek biorących udział w projekcie, jednak przygotowane porady prawne dostępne są dla wszystkich.
Bazę dobrych praktyk można znaleźć tutaj.
Barbara Łączna
Opracowano na podstawie materiałów zamieszczonych na stronie: www.administracja.mac.gov.pl