Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak prawidłowo zwoływać sesję rady powiatu?

Jak prawidłowo zwoływać sesję rady powiatu? fotolia.pl

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym, rada powiatu obraduje na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego rady powiatu w miarę potrzeby, nie rzadziej niż raz na kwartał. Do zawiadomienia o zwołaniu sesji dołącza się porządek obrad wraz z projektami uchwał. Na podstawie art. 15 ust. 7 ustawy, na wniosek zarządu lub co najmniej 1/4 ustawowego składu rady powiatu, przewodniczący obowiązany jest zwołać sesję na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. Wniosek o zwołanie sesji powinien spełniać wymogi określone w ust. 1 tegoż artykułu.

Użyte w art. 15 ustawy sformułowanie „zwołanie sesji” należy rozumieć jako należyte i wyczerpujące działanie mające na celu przekazanie radnym informacji o miejscu, terminie i programie sesji. Bez najmniejszych wątpliwości pozostaje fakt, że przewodniczący jest zobowiązany do przekazania informacji o zwoływanej sesji wszystkim radnym. Dotyczy to zarówno sesji zwyczajnej czyli zwoływanej przez przewodniczącego zgodnie z planem pracy jak i sesji nadzwyczajnej (na wniosek zarządu lub grupy radnych). Przy czym, nie może być żadnych wątpliwości , co do tego, czy wszyscy radni zostali zawiadomieni.

W przypadku, gdy zwołanie sesji rady powiatu nastąpi z istotnym naruszeniem prawa (wbrew opisanej ustawowo procedurze zwoływania obrad organu stanowiącego powiatu) wówczas wszelkie uchwały podjęte na takiej sesji są dotknięte wada nieważności. Argument, że udział radnych, którzy nie zostali zawiadomieni o sesji i tak nie miałby wpływu na głosowanie nie może zostać zaakceptowany, ani stanowić przesłanki legalizacji stwierdzonego naruszenia prawa przy zwoływaniu sesji ponieważ godzi w fundamentalną zasadę demokratycznego Państwa prawa.

Prawa wszystkich radnych muszą być przestrzegane i szanowane. Każdy radny ma prawo i obowiązek brać czynny udział w obradach sesji, zabierać głos, zgłaszać wnioski, brać udział w głosowaniu. Niepowiadomienie radnego o terminie sesji, pozbawia go możliwości realizowania jego praw i stanowi naruszenie procedury zwoływania sesji rady powiatu.

Bez znaczenia przy ocenie zgodności procedury zwoływania sesji, pozostaje subiektywna opinia przewodniczącego na temat tego, czy dany radny ma możliwość i chęć wzięcia w niej udziału i odstąpienie na podstawie tej opinii od powiadomienia radnego. 

Źródło: Orzecznictwo NSA

Pon., 1 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka