78,7 milionów euro dostanie Polska na budowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w województwie kujawsko-pomorskim. To tzw. duży projekt, który wymaga zatwierdzenia przez Komisję Europejską. Dofinansowanie pochodzi z Funduszu Spójności. Zakład będzie obsługiwał 700 tysięcy mieszkańców Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego.
- Tak właśnie działa unijna polityka regionalna: na korzyść poprawy jakości życia mieszkańców. Zrównoważone i wydajne systemy zarządzania w zakresie środowiska leżą w interesie wszystkich obywateli Polski a także całej Unii Europejskiej - powiedział Komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn.
Projekt Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego dotyczy budowy wydajnej i przyjaznej środowisku spalarni odpadów. Będzie się ona składała z nowej instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych z możliwością odzysku energii, recyklingu, instalacji ponownego użycia żużlu (jako końcowego efektu spalania odpadów) oraz kompostowni odpadów biodegradowalnych. Powstanie także komunalna stacja przeładunkowa oraz zostaną zakupione pojazdy i kontenery w celu transportu odpadów. Zainstalowana zostanie sieć transmitowania elektrycznej i termalnej energii do lokalnej ludności.
Oprócz oczywistych korzyści dla środowiska, projekt zapewni dodatkowe źródło dochodu dla regionu, gdyż spalarnia wygeneruje ogrzewanie i prąd. Przewiduje się, że projekt na etapie jego wdrażania stworzy 273 miejsc pracy, a po jego ukończeniu 65 miejsc.
Inwestycja realizowana jest w ramach programu współfinansowanego przez Unię Europejską „Infrastruktura i środowisko". Unia Europejska, poprzez Fundusz Spójności, sfinansuje 78,7 milionów euro z inwestycji wartej w sumie 130,2 miliony euro.
Źródło: ec.europe.eu