Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W grupie taniej. Kupujemy razem energię elektryczną

W grupie taniej. Kupujemy razem energię elektryczną fotolia.pl

Ponad  30 śląskich i zagłębiowskich samorządów zamierza przystąpić do kolejnego grupowego zakupu energii elektrycznej na rok 2014. W siedzibie Metropolii Silesia odbyło się 28 lutego pierwsze spotkanie robocze poświęcone organizacji kolejnego przetargu. Niewykluczone, że gminy zdecydują się kupić energię elektryczną nie tylko na rok, ale dwa, a nawet trzy lata.

W tym roku grupowym zakupem energii zainteresowanych jest oprócz 20 samorządów, biorących udział w poprzednim przetargu, kolejnych 12: Gliwice i Ruda Śląska (nie przystąpiły do przetargu organizowanego w ubiegłym roku) oraz  Będzin, Czeladź, Tarnowskie Góry, Sławków, Lędziny, Bieruń, Gierałtowice, Zbrosławice oraz Świerklaniec. Udziałem w grupowym przetargu na zakup energii jest również zainteresowany samorząd wojewódzki. Marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła złożył taką deklarację podczas spotkania z przewodniczącym GZM prezydentem Dawidem Kostempskim. Dziś podczas spotkania okazało się, że grupowym zakupem energii zainteresowane są nie tylko samorządy i ich placówki, czy instytucje, ale również podmioty prywatne, a nawet poszczególne parafie. Uczestnicy pierwszego postępowania ustalili jednak, że porozumienie w sprawie grupowego zakupu energii mogą podpisać jedynie podmioty administracji publicznej.

Przed samorządami oraz ich podmiotami  długa i żmudna droga przygotowania wszystkich danych i dokumentów potrzebnych do podpisania porozumienia w sprawie utworzenia grupy zakupowej. Gminom, które tworzyły grupę  w roku ubiegłym, będzie zdecydowanie łatwiej pokonać wszystkie te formalności. Pozostałe czeka sporo pracy. Najpierw każdy samorząd oraz jednostka samorządowa muszą zadeklarować wolę przystąpienia do grupy zakupowej. Potem czeka wszystkich żmudne zbieranie danych do przetargu oraz negocjacje treści porozumienia. Następny etap, to uzgadnianie Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Przetarg na grupowy zakup energii zostanie prawdopodobnie ogłoszony pod koniec letnich wakacji, a rozstrzygnięty jesienią bieżącego roku.

W poprzednim przetargu na grupowy zakup energii uczestniczyło 20 śląskich i zagłębiowskich samorządów oraz 41 samorządowych spółek i instytucji. Zamówienie całej grupy wyniosło  191 GWh (gigawatogodzin energii elektrycznej). Najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka Tauron, która 191 GWh wyceniła na  niespełna 57,5 mln zlotych. Oszczędności, jakie udało się uzyskać wyniosły około 8 mln złotych (14 procent).

Inicjatorem grupowego zakupu energii elektrycznej jest Górnośląski Związek Metropolitalny. To on bierze na siebie ciężar organizacji wszystkich spotkań, rozmów i zbierania potrzebnych danych. Natomiast całą procedurę przetargową w imieniu całej grupy przeprowadza wyłoniony przez uczestników porozumienia lider. W roku ubiegłym była nim gmina Świętochłowice. W tym roku lider zostanie wyłoniony w okresie późniejszym, kiedy do Biura GZM wpłyną wszystkie deklaracje o przystąpieniu do grupowego zakupu energii elektrycznej.

źródło: gzm.org.pl

Pon., 4 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun